اسپلینت بینی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که اسپلینت بینی که بعد از جراحی بینی از آن استفاده می شود ، چه کاربردی دارد و تا چه مدت باید روی بینی قرار بگیرد ؟ آیا بین گچ بینی و اسپلینت تفاوتی وجود دارد ؟  در واقع اسپلینت یک آتل پلاستیکی می باشد که هدف اصلی استفاده از آن حمایت و محافظت از غضروف ها و استخوان بینی جدید می باشد. به صورت کلی نیاز است تا برای یک هفته از این پانسمان استفاده شود. از آنجایی که در پروسه عمل زیبایی بینی ، غضروف ها تغییر داده می شوند و استخوان های بینی شکسته و در موقعیت جدیدی قرار می گیرند ، می توان گفت در قرارگیری بافت های غضروفی در مکان جدید ، اسپلینت دماغ نقش بسیار مهم و جدی دارد. در ادامه این مقاله از دکتر مریم رومیانی ، جراح بینی تهران ، به صورت مفصل به بررسی این موضوع و چگونگی مراقبت از آن خواهیم پرداخت.

 

اسپلینت بینی - دکتر رومیانی

 

مهم ترین اهداف استفاده از اسپلینت بینی چه می باشد ؟

 • کاهش تورم بافت های بینی
 • محافظت از شکل جدید بینی
 • محافظت از بینی در برابر هرگونه صدمه و آسیب
 • همچنین استفاده از آن موجب می شود پوست بینی تحت فشار قرار گرفته و به ساختمان جدید بینی بچسبد. به این ترتیب تورم بینی سریع تر کاهش پیدا می کند.

مراقبت و نگهداری از اسپلینت بینی

لازم است در طی یک هفته ای که اسپلینت روی بینی شما قرار داده می شود از آن به خوبی مراقبت کنید تا خیس و یا مرطوب نشود. همچنین باید از دستکاری کردن آن خودداری نمایید تا جا به جا نشود ؛ بنابراین تا زمانی که گچ روی بینی شما قرار دارد ، لازم است از حمام کردن و شستن صورت در طی این مدت خودداری شود. در این مدت می توانید صورت خود را با پارچه مرطوب تمیز کنید و یا از تونرهای مراقبت از پوست که برای تمیز کردن صورت کاربرد دارد ، کمک بگیرید. برای حمام کردن نیز می توانید با کمک یک همراه به روش آرایشگاهی موهای خود را بشویید. حمام کردن از گردن به پایین مانعی ندارد ، فقط لازم است مدت زمان آن کوتاه باشد و از ایجاد بخار زیاد در حمام خودداری نمایید تا اسپلیت بینی شما مرطوب و یا خیس نشود. رعایت موارد فوق موجب می شود تا بهترین نتیجه از انجام جراحی زیبایی بینی حاصل شود.

بهترین زمان برداشتن اسپلینت از روی بینی

از اسپلینت بینی در جراحی های خاص استفاده می شود. در واقع در جراحی هایی که عملکرد و شکل بینی را تغییر داده و درمان می کند لازم است از این نگهدارنده استفاده شود. ممکن است گاهی جراحی بینی در تهران با هدف زیبایی انجام شود و یا گاهی هدف اصلی از انجام آن ، درمان مشکلات مربوط به بینی باشد. با توجه به هدف جراحی ، می تواند زمان برداشتن گچ از روی بینی متفاوت باشد ، بنابراین بهترین زمان برداشتن گچ از روی بینی توسط بهترین دکتر عمل بینی تهران ، اعلام می شود. توصیه می شود قبل از برداشتن اسپلینت حتما دوش گرفته تا گچ بینی به صورت کامل خیس خورده و مرطوب شود به این ترتیب به راحتی از روی بینی برداشته شده و دردی را احساس نخواهید کرد. بعد از این مدت لازم است برای حداقل یک الی دو ماه از چسب بینی استفاده نمایید ، همچنین باید گفت بعد از این مدت حمام کردن مانعی ندارد.

در نهایت باید گفت گچ بینی به صورت کلی بعد از 7 روز برداشته می شود اما این زمان به نظر جراح بستگی داشته و گاهی می توان آن را بعد از 3 الی 5 روز نیز برداشت.

 

اسپلینت بینی - دکتر رومیانی

 

انواع اسپلینت بینی

اسپلینت های بینی دو نوع هستند :

اسپلینت درونی یا داخلی : معمولا از اسپلنیت های داخلی بعد از جراحی سپتوپلاستی یا درمان بینی های کج استفاده می شود. این نوع از اسپلینت ها از دو قطعه پلاستیکی انعطاف پذیر تشکیل شده است که برای حمایت از سپتوم و یا پل بین سوراخ های بینی در داخل بینی قرار می گیرد.

اسپلینت بیرونی : این نوع از اسپلینت ها شبیه به یک بانداژ می مانند که کل بینی را تحت پوشش قرار می دهند. جنس آن می تواند پلاستیکی و یا فلزی باشد اما بیشتر نوع پلاستیکی آن کاربرد داد و برای محافظت از شکل بینی در دو طرفین بینی قرار داده می شود و با استفاده از چسب بینی آن را محکم می کنند.

مزایای استفاده از اسپلینت بینی چه می باشد ؟

همانطور که قبلا اشاره شد مهم ترین وظیفه  استفاده از اسپلینت ها ، محافظت از بینی و کمک به کاهش ورم بینی می باشد. در ادامه به سایر مزایای آن اشاره شده است :

 • اسپلینت می تواند به کنترل خونریزی بعد از عمل بینی در تهران کمک کند.
 • استفاده از آن ها موجب بروز هیچ دردی نمی شود.
 • موجب می شود تا از ایجاد هماتوم پیشگیری شود. همچنین استفاده از نوع داخلی آن باعث می شود فاصله استخوان های بینی و پوست آن به صورت همزمان حفظ شود به همین علت برای توده های خون بعد از جراحی هیچ فضایی باقی نمی ماند.
 • استفاده از اسپلینت بینی بعد از جراحی به شما کمک می کند تا بتوانید تنفس بهتری داشته باشید ؛ چرا که در اثر شل شدن حفره های بینی  در روزهای اولیه بعد از عمل رینوپلاستی ، ممکن است تنفس کمی دشوار باشد.
 • دقت داشته باشید که استفاده از اسپلینت موقت بوده و حداکثر بعد از 7 روز از روی بینی برداشته می شود.

چگونه باید از از اسپلینت بینی خود بعد از عمل بینی مراقبت کنیم ؟

 • در واقع استفاده از اسپلینت ، یکی از مراحل مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. توصیه می شود تا زمان برداشتن آن توسط پزشک ، به ملایمت و آرامی با آن برخورد کنید و از لمس و دستکاری کردن آن پرهیز نمایید.
 • می توانید برای اجتناب از پوسته شدن و تجربه ای آسان و راحت از اسپری بینی سالین استفاده کرده و آن را در سوراخ های بینی خود اسپری نمایید. البته این مورد حتما باید با تجویز و مشورت بهترین جراح بینی تهران ، انجام شود.
 • مهم ترین موردی که باید در استفاده از گچ بینی دقت داشته باشید ، خیس و یا مرطوب شدن آن است ؛ چرا که اگر اسپلینت ها خیس شوند ، دیگر توانایی محافظت از بینی را نداشته و عملا دیگر کاربردی ندارند.

 

اسپلینت بینی - دکتر رومیانی

 

خطرات و عوارض جانبی استفاده از اسپلینت بینی

در واقع استفاده از اسپلینت دماغ هیچ نوع خطری را به همراه ندارد ، تنها ممکن است در اثر عدم مراقبت از آن مشکلات جزئی ایجاد شود که به شرح زیر است :

 • شل شدن اسپلینت بینی
 • احساس سنگینی و ناراحتی
 • احساس غیر عادی زمانی که از روی بینی برداشته می شود.

اگر آتل بینی شل شود چه کار باید کرد ؟

در طول دوره بهبودی به ندرت ممکن است آتل بینی شل شود. اما در صورتی که متوجه شل شدن آن شدید ، لازم است حتما به جراح خود اطلاع دهید. در بیشتر مواقع بعد از گذشت 5 روز که زمان برداشتن اسپلینت فرا می رسد ، ممکن است احساس کنید که آتل روی بینی شل شده است. در هر صورت اگر این موضوع موجب نگرانی و ناراحتی شما شده است لازم است حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا برداشتن اسپلینت از روی بینی درد دارد ؟

همانطور که گفته شد قبل از برداشتن آتل از روی بینی از شما خواسته می شود تا حمام کنید و دوش بگیرید به این ترتیب اسپلینت بینی به خوبی خیس خورده و مرطوب می شود. به همین دلیل در هنگام برداشتن آن درد و ناراحتی را احساس نخواهید کرد. تنها ممکن است به دلیل کشیده شدن پوست ، کمی ناراحتی جزئی ایجاد شود. استفاده از اسپلینت کمی احساس سنگینی و گرفتگی در بینی ایجاد می کند زمانی که آن را بر می دارید ، احساس بهتری خواهید داشت. همچنین استفاده از اسپری های بینی در این دوران در کاهش سوزش و پوسته شدن بینی بسیار مفید می باشد.

بعد از برداشتن اسپلینت بینی چه اتفاق می افتد ؟

روزی که اسپلینت از روی بینی برداشته می شود ، بیمار با شوق زیادی منتظر دیدن نتیجه و تغییرات ایجاد شده در بینی می باشد. اما به دلیل ورم زیادی که در بینی وجود دارد ، ممکن است بیشتر بیماران شوکه و حتی ناراحت شوند. به همین دلیل باید این نکته را بدانید که در روزی که اسپلینت از روی بینی شما برداشته می شود ، بینی شما تورم بسیار زیادی دارد و ممکن است این تورم به قدری زیاد باشد که بینی شما حتی از حالت قبل خود بزرگتر به نظر برسد ؛ بنابراین باید منطقی باشید و از قضاوت عجولانه خودداری کنید. بعد از برداشتن آتل بینی همچنان نیاز است مراقبت ها و دستورالعمل های بعد از عمل بینی را تا مدتی رعایت کنید. عدم مصرف نمک ، خوابیدن به صورت طاقباز و استفاده از چسب بینی موجب می شود تا ورم بینی شما زودتر کاهش پیدا کند. بعد از گذشت یک ماه می توانید فرم بینی خود را مشاهده کنید هرچند که برای دیدن نتیجه نهایی باید مدت زمان بیشتری را صبر نمایید ؛ چرا که ورم بینی گاهی تا یک سال نیز ادامه دارد. می توانید در رابطه با ورم بینی بعد از عمل و راه های موثر در کاهش ورم بینی مقاله مربوط به آن را مطالعه بفرمایید.

امیدواریم با خواندن این مقاله پاسخ مربوط به سوالات خود را در رابطه با اسپلینت بینی دریافت کرده باشید و خواندن این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد.

مطالب مرتبط

سوال شما توسط دکتر رومیانی پاسخ داده می شود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر مریم رومیانی