جراحی بینی کج

جراحی بینی کج با هدف اصلاح و ایجاد تقارن در بینی هایی که به دلیل انحراف سپتوم و یا عدم تقارن صورت ایجاد شده است ، انجام می شود. بینی عضو مرکزی صورت بوده و به همین علت ، تمامی اجزای صورت را تحت شعاع قرار می دهد. در صورتی که یک فرد دارای بینی کج و نامتقارن ی باشد ، این عضو روی تمامی اعضای چهره او نیز تاثیرگذار خواهد بود و ظاهر نامناسبی را در صورت فرد ایجاد می کند. در در ادامه این مقاله قصد داریم به دلایل ایجاد بینی کج و انواع کجی ها بپردازیم و نکات مهمی را در رابطه با عمل بینی کج بیان نماییم. پیشنهاد می شود تا انتهای این مطلب از دکتر مریم رومیانی ، بهترین متخصص گوش ، حلق و بینی تهران ، همراه ما باشید.

 

جراحی بینی کج - دکتر رومیانی

 

بینی ساختاری هرمی و سه بعدی دارد. ممکن است در برخی افراد ، کل هرم کج شده باشد و به این ترتیب می توان گفت کل بینی فرد دچار کجی و انحراف است. در این شرایط در نمای رو به رو شاهد بینی کج در چهره فرد خواهیم بود که برای اصلاح این مشکل ، نیاز به انجام جراحی بینی کج در تهران می باشد. اولین نکته ای که برای انجام این جراحی باید در نظر داشته باشید ، مراجعه به جراح ومتخصص گوش و حلق و بینی خوب در شهر خودتان می باشد. می توانید به گالری تصاویر سایت و یا صفحه اینستاگرام پزشک مورد نظر خود مراجعه نمایید و سپس با آگاهی و اطمینان اقدام به انجام عمل بینی و اصلاح کجی بینی نمایید.

انواع بینی کج

در صورتی که تنها ظاهر بینی فرد دچار کجی و مشکل باشد ، با انجام جراحی زیبایی بینی می توان تیغه وسط بینی را اصلاح و صاف نمود. اما در مواردی ممکن است فرد علاوه بر کجی ظاهری بینی ، از نظر تنفسی نیز دچار مشکل باشد و نتواند به راحتی از راه بینی نفس بکشد ، در این گونه موارد باید ابتدا عملکرد تنفسی بیمار را بهبود بخشید و کجی مربوط به تیغه سپتوم را اصلاح نمود و سپس اقدام به ترمیم و اصلاح ظاهر بینی کرد. برای درمان و انجام جراحی بینی کج می توان از دو تکنیک باز و یا بسته کمک گرفت. این موضوع بستگی به تخصص و انتخاب پزشک دارد. بیشتر جراحان بینی به دلیل دید وسیع و امکان دسترسی راحت تر و بیشتر به اسکلت بینی و ساختار درونی ، ترجیح می دهند از روش باز برای اصلاح و انجام عمل زیبایی بینی استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است که برای اصلاح بینی های کج ، بهترین روش ، جراحی بینی باز می باشد.

دلایل کجی بینی

از رایج ترین علت کجی بینی ها وارد شدن ضربه به بینی و شکستگی بینی می باشد که در نتیجه آن بینی دچار برآمدگی و تورم می شود. ممکن است علت کجی بینی مادرزادی باشد. برای مثال بیماری سیفلیس از جمله بیماری هایی است که موجب کجی و انحراف تیغه بینی در نوزادان می شود. در صورتی که مادر در دوران حاملگی اعتیاد داشته باشد ، بر روی رشد جنین تاثیر گذاشته و موجب بد فرم شدن و کجی بینی به صورت دائمی می شود.

نتایج جراحی بینی کج

افرادی که دارای بینی نامتقارن و کج هستند ، برای انجام جراحی بینی کج نیز دغدغه و نگرانی هایی دارند. این افراد نگران هستند تا با انجام عمل بینی و اصلاح کجی ها ، بینی در نهایت به صورت کامل قرینه و اصلاح نشود ؛ بنابراین در پاسخ به این پرسش که آیا نتیجه این جراحی رضایت بخش خواهد بود یا نه و می توان بینی کج را با انجام جراحی متقارن و اصلاح نمود ؟ باید گفت انجام عمل بینی کج با انجام سایر عمل های بینی تفاوت دارد. هدف اصلی در انجام این جراحی ، بهبود تنفس بیمار در کنار اصلاح فرم ظاهری بینی و ایجاد تقارن می باشد. ممکن است در طی این پروسه نیاز به پیوند غضروف و یا گرافت باشد. همین مسئله نحوه جراحی را پیچیده تر می کند. در بیمارانی که فرم صورت آن ها نیز متقارن نیست ، نمی توان انتظار یک بینی کاملا صاف را بعد از انجام این عمل داشت ، اما در حد امکان تلاش می شود تا بینی ظاهری متقارن و صاف داشته باشد.

نکات طلایی در مورد عمل جراحی بینی کج

یکی از سوالات پر تکرار مراجعه کنندگان و متقاضیان جراحی بینی کج ، امکان اصلاح نوک بینی کج آن ها با انجام عمل بینی می باشد ، در پاسخ باید گفت اگر جراحی بینی توسط یک جراح بینی خوب و مجرب در تهران انجام شود ، در فرآیند این جراحی نتیجه مطلوبی حاصل خواهد شد. جراح زیبایی بینی با توجه به مشکلات بینی ، بهترین روش را برای کسب نتیجه مطلوب انتخاب می کند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا درمان بینی کج بدون انجام جراحی امکان پذیر است ؟ به صورت کلی اصلاح ایرادات بینی تنها با انجام جراحی و ایجاد تغییرات در غضروف و استخوان بینی امکان پذیر و قابل انجام می باشد. لازم است برای برطرف کردن کجی بینی ، در طی فرآیند عمل بینی ، استخوان بینی شکسته شود و سپس با تکنیک های مختلف ، انحراف تیغه بینی و غضروف ها اصلاح شود.

از دیگر سوالات پر تکرار متقاضیان جراحی بینی کج ، احتمال قرینه نبودن سوراخ های بینی بعد از عمل می باشد. ممکن است بعد از انجام این جراحی به دلیل تورم بینی این احساس وجود داشته باشد که سوراخ های بینی نامتقارن هستند اما با گذشت زمان و کاهش ورم بینی ، متوجه خواهید شد که سوراخ های بینی کاملا در تقارن هستند. اگر این جراحی توسط پزشک با تجربه انجام شود موجب رضایت و کسب نتیجه مطلوب از جراحی خواهد شد. همچنین ذکر این نکته الزامی است که ممکن است به صورت بسیار جزئی کمی غیر قرینگی در سوراخ های بینی وجود داشته باشد به نحوی که این عدم تقارن چشمگیر نباشد که امری کاملا طبیعی است.

اقدامات قبل از جراحی بینی کج

 • جراحی بینی در تهران از جمله پیچیده ترین جراحی های زیبایی می باشد به همین علت بروز هرگونه اختلال موجب به چالش کشیدن نتیجه جراحی و زیبایی صورت می شود. به همین علت توصیه می شود حتما عمل جراحی بینی خود را توسط بهترین جراح بینی ونک ، که تجربه و سابقه بسیاری در این زمینه دارد ، انجام دهید.
 • بعد از انتخاب جراح لازم است برای انجام مشاوره پیش از عمل ، به مطب پزشک مراجعه نمایید.
 • در طی این جلسه لازم است تمام انتظارات و اهداف خود را از انجام عمل بینی مطرح کنید.
 • از اقدامات مهم قبل از انجام جراحی بینی کج ، حمام کردن در شب قبل از جراحی می باشد ؛ زیرا بعد از عمل تا چند روز اجازه حمام کردن و دوش گرفتن نخواهید داشت.
 • داوطلبین این جراحی باید در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنند و یا به بیماری مبتلا هستند ، این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارند.
 • اگر داروی راکوتان استفاده می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از مصرف سیگار و دخانیات باید پیش از انجام جراحی حداقل به مدت 2 هفته خودداری کنید. زیرا مصرف دخانیات موجب اختلال در تنفس در هنگام جراحی و همچنین تاخیر در روند بهبودی بعد از عمل می شود.
 • مصرف مشروبات الکی نیز لازم است 2 هفته قبل و بعد از عمل بینی قطع شود.

تفاوت بینی کج و انحراف بینی

انحراف بینی از مشکلات شایع در بین افراد می باشد. این عارضه اغلب به دلیل ژنتیک و یا وارد شدن ضربه به بینی ایجاد می شود. ممکن است برخی افراد انحراف تیغه بینی را با کجی بینی به اشتباه بگیرند. به همین دلیل ابتدا به توضیح ساختار بینی می پردازیم تا درک این مسئله راحت تر شود. بینی به صورت کلی دارای یک تیغه ظریف می باشد که سپتوم نام دارد. در شرایط عادی این تیغه کاملا صاف بوده و بین دو سوراخ بینی قرار گرفته است. اما اگر تیغه داخلی بینی با کجی و انحراف مواجه باشد ، در اینصورت گفته می شود که بینی دچار انحراف شده است. لازم به ذکر است که انحراف بینی در بیشتر موارد نمی تواند منجر به کجی ظاهری بینی شود مگر در شرایطی که این انحراف بسیار شدید باشد. در بیشتر موارد افرادی که به انحراف بینی دچار هستند ، ظاهر بینی آن ها هیچ گونه نقصی ندارد.

همچنین باید بدانید که کجی ظاهری بینی همیشه با انحراف بینی همراه نیست. در برخی موارد ممکن است این کجی در اثر شکستگی و با صدمه دیدن بینی رخ داده باشد. هرچند که ممکن است در برخی افراد همزمان کجی و انحراف بینی وجود داشته باشد. با توجه به اینکه انحراف و کجی بینی با یکدیگر متفاوت هستند ، نحوه درمان و انجام جراحی بینی کج با جراحی انحراف بینی نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.

آیا بیمه هزینه عمل بینی کج را تحت پوشش قرار می دهد ؟

به صورت کلی شرکت های بیمه ، برای درمان و اصلاح مشکلات مربوط به عملکرد تنفسی ، هزینه این جراحی را تحت پوشش قرار می دهند ؛ بنابراین در مواردی که به دلیل کجی بینی مشکلات تنفسی نیز وجود داشته باشد ، یا بینی به دلیل شکستگی دچار آسیب و کجی شده باشد ، بیمه هزینه این جراحی را تقبل می کند. اما اگر هدف از انجام این عمل ، زیبایی باشد ، ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرد به هرحال در رابطه با این موضوع بهتر است پیش از عمل بینی کج در تهران ، با شرکت بیمه مورد نظر خود صحبت نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

 • مدت زمان بهبودی بعد از عمل بینی کج در افراد مختلف متفاوت است اما بیشتر افراد بعد از 8 روز می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود مشغول شوند. همچنین باید گفت انجام این جراحی دردناک نیست و تنها ممکن است به دلیل عدم تنفس در روزهای اولیه کمی ناراحت کننده باشد. کبودی و تورم بعد از انجام این جراحی طبیعی بوده و استفاده از کمپرس یخ در نواحی زیر چشم می تواند تا حد زیادی در کاهش ورم و کبودی صورت و بینی کمک کننده باشد.
 • رعایت نکات مراقبتی موجب کوتاه تر شدن دوره نقاهت بعد از عمل می شود.
 • بعد از جراحی بینی کج و برداشتن گچ ، لازم است برای مدتی از چسب بینی استفاده نمایید.
 • در دوره نقاهت تلاش کنید از غذاهای نرم ، ضد التهاب و مقوی استفاده نمایید.
 • هنگام استراحت کردن سر خود را بالا نگه دارید و از پایین نگه داشتن سر خودداری نمایید.
 • مراقب وارد شدن هرگونه ضربه به بینی باشید.

آیا روی بینی شکسته می توان جراحی بینی کج را انجام داد ؟

یکی از اصلی ترین دلایل کجی بینی ، شکستن استخوان های بینی می باشد. جراح بینی خوب با استفاده از تکنیک ها و روش های نوین جراحی می تواند به اصلاح و ایجاد ظاهری متناسب در بینی افرادی که دچار شکستگی و کجی شده اند ، بپردازد و نتیجه مطلوبی را کسب نماید.

علت کج شدن بینی بعد از عمل

در صورتی که مراقبت های بعد از عمل را به خوبی رعایت نکنید ممکن است بعد از مدتی بینی شما دچار کجی و پیچ خوردگی شود. در ادامه به مهم ترین دلایل ایجاد کجی بینی بعد از عمل اشاره شده است :

 • فشار وارد کردن به بینی در هنگام مسواک زدن
 • دستکاری کردن بینی و یا ماساژ بینی به صورت اشتباه
 • خم کردن سر
 • وارد شدن ضربه و ایجاد فشار به بینی
 • خوابیدن به پهلو و غلت زدن در خواب

رفع کجی بینی بدون جراحی امکانپذیر است؟

می شود گفت همه ما تمایل داریم تا جایی که امکان دارد برای رفع مشکلات جسمانی خود از کم تهاحم ترین پروسه ها بهره بگیریم. حال آیا در خصوص برطرف کردن ایرادات بینی مثل کج بودن آن ، که امروزه بسیار میان همه شایع است ، چنین رویکردی قابل پذیرش است؟ با توجه به این که کجی دماغ عموما به خاطر بافت استخوانی تشکیل دهنده ساختار آن است ، باید گفت تنها راه قطعی و دائمی برای بهبود بخشیدن آن ، انجام جراحی است.

ممکن است به گوش تان خورده باشد که با انجام ورزش های بینی ، از جراحی بینی کج خود بی نیاز می شوید ؛ اما تا به الان به صورت علمی چنین مسئله ای اثبات نشده است. زیرا انسجام بافت های بینی به حدی هستند که نمی توان تنها با حرکت دست و ورزش دادن آن ها ایرادات وارده را برطرف کرد.

یکی دیگر از راه های غیرجراحی ، تزریق ژل و فیلرهای پوستی به بینی است. البته در این روش ، کجی بینی برطرف نمی شود بلکه پنهان می شود. علاوه بر این که با تزریق فیلر به بینی کجی استخوان درمان نمی شود ، عیب دیگر این روش موقتی بودن نتیجه بدست آمده است. یعنی فرد لازم است برای حفظ ظاهر بینی ، به دفعات تحت روند تزریق قرار بگیرد.

مورد بعدی که ممکن است باز هم به گوش تان آشنا ، جراحی بینی کج با لیزر است. با کمی جستجو در این زمینه می شود متوجه شدن که فعلا چنین مطلبی در حوزه پزشکی قابل اجرا نیست. هر چند فناوری لیزر اخیرا به پیشرفت های زیادی رسیده است ، اما در عمل کردن بینی کاربردی ندارد.

در نهایت نتیجه می گیریم اگر می خواهید کج بودن بینی تان به طور قطعی درمان شود و به یک نتجیه ماندگار دست پیدا کنید ، جراحی بینی راه حل مناسب برای شماست.

مطالب مرتبط

سوال شما توسط دکتر رومیانی پاسخ داده می شود
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکتر مریم رومیانی