شست و شوی بینی بعد از عمل

یکی از موارد مهمی که در مراقبت های بعد از عمل بینی باید به آن توجه داشته باشید ، نحوه تمیز کردن و شست و شوی بینی بعد از عمل می باشد. ممکن است برخی پزشکان برای این منظور بعد از جراحی رینوپلاستی در تهران سرم های سالین را تجویز نمایند درحالی که برخی دیگر اسپری های بینی را برای تمیز کردن بینی تجویز می کنند. در این مقاله از  دکتر مریم رومیانی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران ،  قصد داریم نحوه شست و شوی و تمیز کردن بینی بعد از جراحی بینی را شرح دهیم ؛ چرا که یکی از پر تکرار ترین سوالات افرادی است که تحت این جراحی قرار گرفته اند.

شست و شو بینی بعد از عمل - دکتر مریم رومیانی

اهمیت شست و شوی بینی بعد از جراحی چه می باشد ؟

از توصیه های مهم متخصصین زیبایی بعد از انجام عمل بینی در تهران ، شست و شوی مدام بینی بعد از جراحی حداقل به مدت یک ماه می باشد. عموما تمیز کردن بینی با دو هدف انجام می شود :

 • پاکسازی و تمیز کردن لخته های خونی بعد از عمل رینوپلاستی
 • پیشگیری از عفونت در ناحیه متورم بینی

شرایط شست و شوی بینی بعد از عمل در هفته ابتدایی

تمیز کردن و شست و شوی بینی بعد از عمل در هفته اول اهمیت ویژه ای دارد ؛ زیرا بافت بینی بعد از جراحی متورم می باشد و توسط آتل پوشانده می شود در چنین شرایطی به دلیل جمع شدن خون آبه در حفره های بینی ، احتمال ابتلا به عفونت افزایش پیدا می کند و برای جلوگیری از هرگونه عارضه لازم است حفره های بینی به خوبی شست و شو و تمیز شوند.

تا زمانی که پانسمان بینی قرار دارد توصیه می شود به وسیله دستمال تمیزی که با آب ولرم مرطوب شده است اقدام به پاکسازی و تمیز کردن بینی کنید. توجه داشته باشید که این کار را به آرامی انجام دهید و از فرو بردن دستمال به داخل بینی خودداری نمایید. هرگونه فشار و بی احتیاطی می تواند به بینی آسیب وارد کند. بعد از یک هفته که آتل و پانسمان بینی برداشته می شود شما مجاز به استفاده از سرم های مخصوص برای شست و شوی بینی هستید.

شست و شوی بینی بعد از عمل با سرم

بعد از گذشت 3 هفته می توانید از انواع سرم های شست و شوی بینی و یا قطره های بینی نمکی برای پاک کردن ترشحات بینی خود استفاده نمایید. یکی از بهترین و پرکاربردترین سرم ها برای شست و شوی بینی بعد از عمل ، سرم سدیم کلراید یا سرم نرمال سالین 9% می باشد. با شست و شوی مداوم بینی ، منافذ تنفسی زودتر باز می شوند و تورم پوستی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

چطور بعد از عمل بینی خود را شست و شو دهیم ؟

 • برای شستشوی بینی بعد از عمل وسایل مختلفی در دارو خانه ها به فروش می رسد.
 • در صورت تمایل می توانید یک سرنگ 10 سی سی تهیه کنید و سپس سوزن سرنگ را جدا کنید.
 • سرنگ را از سرم شت و شو پر نمایید و در ابتدای سوراخ بینی قرار دهید.
 • حال به آرامی سرنگ را فشار دهید تا محلول با فشار ملایمی وارد بینی شود اما لزومی ندارد تا محلول به حلق وارد شود.
 • می توانید در هنگام وارد کردن سرنگ به بینی بازدم کنید تا از ورود محلول شستشو به حلق جلوگیری شود.
 • منظور از شست و شوی بینی بعد از عمل وارد کردن محلول به یک سوراخ و خارج کردن آن از سوراخ سمت دیگر نیست. تنها به آرامی محلول را در هر طرف بینی وارد و خارج نمایید.
 • دقت داشته باشید که از هر یک از وسایلی که برای شست و شوی بینی استفاده می کنید بعد از مصرف آن را به خوبی تمیز کرده و خشک نمایید.

با رعایت موارد فوق می توانید از بروز عوارض بعد از جراحی پیشگیری کنید و به به کوتاه کردن دوره بهبودی و نقاهت خود کمک نمایید.

انواع سرم ها شست و شو بینی بعد از رینوپلاستی

شست و شوی بینی بعد از عمل و استفاده از سرم‌ های شست و شوی بینی به منظور حفظ بهداشت و جلوگیری از عفونت اهمیت زیادی دارد. انواع مختلفی از سرم‌ های شست و شوی بینی وجود دارد که به این منظور استفاده می ‌شوند. برخی از این سرم ها شامل موارد زیر می باشند.

سرم فیزیولوژیک (سالین نرمال): این سرم شامل آب و نمک (کلرید سدیم) به نسبت ۰.۹ درصد است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این نوع سرم به طور گسترده برای شست و شوی بینی بعد از جراحی استفاده می ‌شود.

سرم هایپوتونیک: این سرم‌ها حاوی محلول‌های نمکی با غلظت کمتر از سرم فیزیولوژیک هستند و می ‌توانند به کاهش تورم و التهاب کمک کنند.

سرم هیپرتونیک: این نوع سرم دارای غلظت بالاتری از نمک نسبت به سرم فیزیولوژیک است و می ‌تواند به تخلیه مخاط و کاهش تورم کمک کند.

سرم‌ های آنتی ‌باکتریال: این سرم‌ ها حاوی مواد ضدعفونی کننده برای جلوگیری از عفونت‌ های باکتریایی هستند و ممکن است توسط پزشک تجویز شوند.

در هر صورت ، مهم است که نوع و روش استفاده از سرم شست و شوی بینی توسط پزشک تعیین شود تا بهترین نتیجه و کمترین عوارض را داشته باشید. همچنین ، استفاده از سرنگ یا دستگاه‌ های مخصوص برای شست و شوی بینی توصیه می ‌شود تا فشار و مقدار مناسب سرم به بینی وارد شود.

شست و شوی بینی بعد از عمل - دکتر رومیانی

 

نکات مهم در شست و شوی بینی بعد از جراحی با دکتر رومیانی

 • در هنگام شستن بینی با استفاده از سرم ، مایع سرم نباید به داخل حلق وارد شود اما اگر این اتفاق رخ داد ، مشکلی ایجاد نمی کند.
 • قبل از شروع برای شست و شوی بینی لازم است تمامی وسایل مورد نیاز را به خوبی شسته و خشک نمایید.
 • در هفته اول بعد از جراحی بینی لزومی به استفاده از سرم های شست و شو نیست و تنها استفاده از قطره های بینی کافی می باشد.
 • برای استفاده از سرم شست و شوی بینی می توانید بایستید سپس کمی به رو به رو متمایل شوید.
 • از دست زدن به بینی و فین کردن به شدت خودداری نمایید.
 • می توانید لخته خون های چسبیده شده در کناره های بیرون که در ابتدای بینی قرار گرفته است را به آرامی به کمک یک گوش پاک کن آغشته به الکل تمیز نمایید. دقت داشته باشید تا فشاری به بافت بینی وارد نکنید.
 • دقت داشته باشید که تنها از قسمت پنبه ای گوش پاک کن استفاده کنید و از فرو کردن بیش از حد گوش پاک کن به داخل بینی خودداری نمایید ؛ چرا که سبب آسیب رساندن به بافت های داخلی بینی می شود.
 • ممکن است برخی جراحان برای برطرف کردن مشکل گرفتگی بینی از محلول رقیق شده پراکسید هیدروژن استفاده کنند.
 • توصیه می شود از هفته سوم به بعد از جراحی بینی در تهران ، تا چندین بار در روز بینی خود را بشویید تا از جمع شدن لخته های خونی در بینی پیشگیری شود.
 • شست و شوی بینی بعد از عمل اختلال تنفسی و گرفتگی بینی را بهبود می بخشد.
 • در صورتی که بینی خود را تمیز کنید می تواند منجر به بروز عفونت در بینی شود. عفونت بینی ، بوی بدی را ایجاد می کند و مشکلات شدیدی را برای فرد به وجود می آورد.
 • لازم به ذکر است که عدم شست و شوی بینی منجر به ایجاد درد در بینی می شود.
 • به هیچ عنوان برای خارج شدن خون و ترشحات خشک شده از دست استفاده نکنید.
 • از فین کردن پرهیز کنید ؛ زیرا ممکن است بافت بینی از داخل به دلیل فشار حاصل از فین دچار آسیب شود.
 • حتما در رابطه با زمان شروع به شستن بینی با بهترین جراح بینی تهران دکتر مریم رومیانی، مشورت نمایید.

ساخت سرم شستشوی بینی در خانه

شما می توانید در منزل اقدام به درست کردن سرم نمکی برای شست و شوی بینی بعد از عمل کنید. برای این منظور باید یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب از قبل جوشیده شده اضافه کنید و به خوبی حل نمایید. سپس می توانید از این محلول برای شستن بینی خود استفاده کنید. دقت کنید تا دمای آب مناسب باشد.

آیا تفاوتی میان شست و شوی بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد؟

با توجه به تغییرات اعمال شده بر ساختار بینی و تفاوت موجود در بینی‌های استخوانی و گوشتی ممکن است برخی اقدامات در مراقبت‌ های بعد از رینوپلاستی یکسان نباشد، اما در نهایت، شست و شوی بینی پس از جراحی زیبایی بینی بستگی به عوامل مشترکی دارد که می‌تواند برای هر دو نوع بینی مشابه باشد. این عوامل شامل موارد زیر می‌باشند:

نکات اولیه: پزشک شما ممکن است نکات خاصی را برای شست و شوی بینی بعد از عمل به شما عزیزان توصیه کند. این نکات ممکن است شامل استفاده از مواد خاص برای شست و شوی بینی، روش‌های خاص برای کاهش تورم و التهاب و نحوه استفاده از پانسمان‌های مخصوص باشد.

تورم و التهاب: هر چه تورم و التهاب بیشتری پس از جراحی وجود داشته باشد که اغلب این عارضه در بینی‌های گوشتی مشاهده می‌شود، ممکن است زمان بیشتری برای شست و شوی بینی نیاز باشد. این تورم گاهی اوقات ممکن است برای هر دو نوع بینی متفاوت باشد، اما همچنان نیاز به مراقبت و شست و شوی منظم دارد.

در نتیجه تفاوتی ندارد که بینی شما استخوانی است یا گوشتی در نهایت لازم است تا یک پروسه مراقبتی رعایت شود. تنها ممکن است بازه زمانی آن در هر فردی با توجه به ویژگی‌های بینی و عارضه‌های جانبی متفاوت باشد که از جانب جراح رینوپلاستی خوب در تهران دکتر رومیانی موارد لازم و ضروری توصیه خواهد شد.

 

شست و شوی بینی بعد از عمل تا چه مدت باید ادامه داشته باشد ؟

بعد از عمل هر 6 ساعت یکبار و به مدت دو ماه توصیه می شود به روشی که شرح داده شد بینی خود را تمیز کنید. بعد از گذشت دو ماه می توانید مانند گذشته اقدام به تمیز کردن بینی نمایید.

پمادهای مورد استفاده بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی پماد های آنتی بیوتیک مانند تتراسایکلین به منظور جلوگیری از خشک شدن و عفونت بینی و بخیه ها تجویر می شود. روش صحیح استفاده از پماد ها به این صورت است که ابتدا بخیه های خود را به کمک یک گوش پاک کن آغشته به الکل یا محلول سالین به خوبی و آرامی پاک نمایید. سپس با کمک یک گوش پاک کن تمیز دیگر یک نقطه از پماد را روی آن بمالید و سپس به روی بخیه های خارجی و سوراخ های بینی بزنید. دقت داشته باشید که شست و شوی بینی بعد از عمل فقط قسمت جلویی سوراخ بینی را پماد بزنید و لزومی به وارد کردن گوش پاک کن به داخل بینی نیست.

قطره های بینی بعد از جراحی

بعد از عمل زیبایی بینی بهترین جراح بینی تهران دکتر مریم رومیانی برای شما آنتی بیوتیک ، قطره بینی ، پماد ، مسکن و آنتی هیستامین تجویز می کند. در ادامه به کاربرد قطره های بینی که توسط پزشک تجویز می شود می پردازیم.

قطره بینی (رینوسالتین) : بعد از خارج کردن تامپون بینی به مدت یک ماه استفاده از این قطره هر 6 ساعت یکبار 4 قطره در هر طرف توصیه می شود. بهتر است این قطره تا حلق برسد.

قطره نفازولین : این قطره به کنترل خونریزی بعد از جراحی کمک می کند. بهتر است بعد از یک هفته مصرف این قطره قطع شود چرا که احتمال آسیب رساندن به مخاط بینی در صورت استفاده بیش از حد وجود دارد.

قطره فنیل افرین : این قطره نیز باید تا 5 روز بعد از جراحی استفاده شود و بعداز این مدت استفاده از آن قطع شود. این قطره ها به باز کردن مجاری تنفسی کمک می کند اما اعتیاد آور هست به همین علت نباید بیشتر از 5 روز مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که استفاده بیشتر موجب می شود هربار که مصرف داروی را قطع کنید ، حالت احتقان و گرفتگی در بینی ایجاد شود. برای ترک این دارو می توانید آن را با مقداری آب ترکیب کنید تا غلظت آن کاهش پیدا کند و به مرور نیز هربار از غلظت آن بکاهید تا مصرف آن را برای همیشه کنار بگذارید. دقت داشته باشید که مصرف داروها در طولانی مدت نه تنها مفید نیست که سبب آسیب رساندن به مخاط بینی می شود.

شست و شوی بینی بعد از عمل - دکتر رومیانی

کیپ شدن بینی بعد از جراحی 

با استفاده از قطره های تجویز شده توسط جراح رینوپلاستی خوب تهران دکتر رومیانی و همچنین شست و شوی بینی بعد از عمل می توانید به گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از جراحی کمک کنید.

تا چه مدت بعد از عمل ، شستشوی بینی باید ادامه داشته باشد؟

پس از خاتمه هفته اول بعد از عمل بینی، طبق تایم لاین دوره ریکاوری، تمیز کردن بینی با یک دستورالعمل جدید آغاز می شود. این دستورالعمل همانطور که پیشتر هم توضیح داده شد، با استفاده از محلول سالینی انجام می شود که می توانید از داروخانه های محلی تهیه کرده یا خودتان طبق دستورالعمل توضیح داده شده ، در منزل تهیه کنید. این فرایند شست و شوی بینی بعد از عمل باید در طول یک دوره یک ماهه تا شش هفته ای ادامه پیدا کند. البته این به معنی پایان یافتن دوره ریکاوری نیست بلکه بعد از این مدت، باید بینی شما به سطحی رسیده باشد که بتواند روند نرمال تمیز کردن بینی را تحمل کند.

آیا شستشوی بینی به رفع بوی بد بینی کمک می کند؟

بوی بد داخل بینی بعد از عمل می تواند در اثر وجود باکتری یا بخیه های داخل بینی ایجاد شود. بویی که شبیه به بوی گندیدگی بوده و در داخل بینی تان بعد از عمل ممکن است احساس کنید، معمولاً یک هفته بعد از جراحی از بین می رود. البته اگر این بو با ترشحات سبز رنگ و گرم شدن بینی همراه باشد می تواند علامتی از عفونت محسوب شده و لازم است بلافاصله تحت درمان قرار گیرد.

بعد از عمل بینی، بهترین روش برای رهایی از بوی بد، شست و شوی بینی بعد از عمل بر یک مبنای روزانه با استفاده از محلول سالین و محلول پراکسید هیدروژن است. به خاطر داشته باشید که فین کردن یا فرو کردن هر چیزی از جمله انگشت یا گوش پاک کن در داخل بینی می تواند تعداد باکتری هایی که باعث تولید بوی بد می شود را افزایش داده و آن را تشدید کند.

 چگونگی شست و شوی ساختار بیرونی بینی بعد از رینوپلاستی

گاهی اوقات مخاط، پوسته های سفتی را در اطراف بینی ایجاد می کند که برای جدا کردن آنها اصلاً نباید از ناخن یا شیء تیز استفاده کنید. برای تمیز کردن بیرون بینی، یک دستمال را به آب گرم آغشته کرده و به آرامی روی بینی بکشید. آب گرم مخاط را نرم می کند و ورم اطراف بینی را کاهش می دهد. همچنین می توانید از محلول استریل مانند الکل استفاده کنید. یک گلوله پنبه ای تمیز را به الکل آغشته کرده و روی بینی بکشید. این کار را با ملایمت انجام دهید.

 بعد از گذشت یک هفته از جراحی زیبایی بینی و برداشت گچ و دیگر ابزارهای استفاده شده در این تکنیک جراحی، می‌توانید با شست و شوی بینی بعد از عمل، قسمت‌های خارجی بینی خود را تمیز کنید. بهتر است این کار را به آرامی و بدون اعمال هر گونه فشاری در دوره نقاهت انجام دهید. همچنین، اگر احساس کردید که پوست خارجی بینی خود چسبناک است، می‌توانید با استفاده از محلول استریل، پنبه و الکل، این چسبندگی را با کشیدن آرام این محلول بر روی بینی از بین ببرید.

2.6 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نگار
نگار
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر من اطلاع نداشتم و قطره فنیل افرین رو به مدت ۱۲روز استفاده کردم الان داخل بینیم خشک شده و در یکی از سوراخای بینیم حس میکنم پلیپ ایجاد شده راهی برای برطرف کردن این دومورد هست این عوارض موندگاره یا برطرف میشه

تماس با دکتر