عوارض عمل بینی

از آنجایی که جراحی بینی در زیبایی و جذابیت های چهره تاثیر زیادی دارد ، هرساله افراد زیادی اقدام به انجام عمل زیبایی بینی می کنند. اما یکی از مهم ترین دغدغه افراد عوارض عمل بینی می باشد. چراکه همه افراد از این جراحی نتیجه ایده آلی را کسب نمی کنند و تمامی افراد از نتیجه عمل خود رضایت کامل ندارند. به همین علت قصد داریم در این مقاله از دکتر مریم رومیانی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی تهران ، به بررسی این موضوع بپردازیم و عوارض این جراحی را مورد بحث قرار دهیم.

 

عوارض عمل بینی

 

از عوارض عمل بینی چه می دانید ؟

خوب است به این نکته توجه داشته باشید که هدف از انجام جراحی بینی تنها کوچک کردن بینی نمی باشد. در واقع هدف اصلی ایجاد یک بینی متناسب با چهره است که از نظر تنفس و بویایی نیز عملکرد خوبی داشته باشد. بنابراین در ادامه به مهم ترین عوارض عمل بینی اشاره شده است. باید دقت داشته باشید که تمامی این عوارض در همه افراد وجود ندارد و با مراجعه به بهترین جراح بینی می توانید از بروز چنین عوارضی پیشگیری نمایید. چراکه انتخاب جراح بینی بیشترین تاثیر را در نتیجه عمل زیبایی بینی دارد و هرچه یک جراح مهارت و تجربه زیادی در این زمینه داشته باشد ، ریسک برزو خطرات و مشکلات بعد از عمل بینی در تهران کاهش پیدا می کند :

 • خونریزی
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • کاهش حس بویایی
 • کوچک شدن بیش از حد بینی و یا سوراخ های بینی
 • آسیب عمقی بافت بینی
 • اختلال در تنفس
 • تنفس صدادار
 • کرختی پوست
 • عفونت
 • عدم تقارن سوراخ های بینی
 • ایجاد اسکار و فرورفتگی روی بینی

در بیشتر موارد این عارضه ها را می توان با انجام جراحی ترمیمی بینی برطرف نمود. به هرحال انجام مجدد جراحی و طی شدن دوره نقاهت علاوه بر صرف هزینه های بسیار برای انجام این عمل برای هیچ کس خوشایند نمی باشد لذا از این رو توصیه می شود دقت لازم را در انتخاب جراح بینی خوب داشته باشید تا دچار این مشکلات نشوید.

بهترین راه برای جلوگیری از بروز عوارض رینوپلاستی

زمانی که در جلسه مشاوره ، بهترین جراح بینی ، عوارض عمل بینی را مطرح می سازد ، اولین سوال زیباجو از ایشان این است که برای پیشگیری از وقوع عارضه ها ، چه کارهایی باید انجام دهیم ؟در پاسخ به این پرسش ، جراح بهترین توصیه ها را در اختیارتان می گذارد که در ادامه مرتب و مشخص آن ها را ارائه داده ایم :

انتخاب جراح خوب : مهمترین قدم در کسب نتیجه مطلوب و بدون بروز مشکل ، مراجعه به یک متخصص خبره می باشد. در صورتی که ایشان با گاهی و تسلط کامل تکنیک جراحی را پیاده سازد و کلیه نکات و توصیه ها را به طور کامل ارائه دهد ، احتمال پیدایش عوارض عمل بینی به حداقل ترین نقطه ممکن می رسد.

جدی گرفتن اقدامات قبل از عمل بینی : همانطور که در مقاله مرتبط توضیح داده شده است ، مدتی پیش از عمل ، موظف به رعایت یکسری نکات هستید. این اقدامات که از سوی جراح به طور کامل به دست شما میرسد ، بر نحوه واکنش بدن حین جراحی و پس از آن موثر است. بنابراین میبایست در رعایت این اصول کوشا باشید.

اهمیت دوره ریکاوری : شاید فکر کنید با خارج شدن از اتاق عمل همه چی تمام شده و شما میتوانید به زندگی عادی خود بازگردید. باید به شما بگوییم که چنین چیزی نیست. بعد از به هوش آمدن ، شما وارد دوره ریکاوری شده اید و برای اینکه دچار مشکل نشوید ، می بایست مراقبت هایی این دوره را به انجام برسانید. یکسری بایدها و نبایدها برای این بازه زمانی از سمت دکتر دریافت خواهید کرد. مراقبت های بعد از عمل بینی به همان اندازه اقدامات آماده سازی حائز اهمیت هستند و علاوه بر کمک به بهبودی هر چه سریع تر ، از بروز عوارض عمل بینی جلوگیری میکند.

اثرات و عوارض جانبی جراحی زیبایی بینی

هنگامی که تصمیم می گیرد تا عمل زیبایی بینی انجام دهید ، باید به خوبی در رابطه با این جراحی و روند درمان و دوره نقاهت آن آشنایی پیدا کنید. داشتن این اطلاعات موجب می شود تا دوره نقاهت شما به راحتی و بدون ترس و نگرانی سپری شود. انجام هرگونه عمل جراحی با عوارض جانبی همراه است و در واقع بخشی از روند طبیعی درمان به شمار می آید که بعد از مدتی با رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی برطرف شده و بهبود پیدا می کند. در ادامه به بررسی اثرات جانبی عمل بینی می پردازیم.

 

عواض جانبی عمل بینی

 

درد بعد از جراحی بینی

به دلیل تغییراتی که در طی پروسه جراحی زیبایی بینی در بافت ، غضروف و استخوان بینی ایجاد می شود بعد از عمل کمی احساس درد و ناراحتی در ناحیه بینی و صورت خواهید داشت. اما از آنجا که بعد از عمل ، بینی به دلیل تورم بی حس می باشد درد زیادی را احساس نخواهید کرد. از طرفی مسکن هایی توسط بهترین جراح بینی تهران ، برای شما تجویز می شود که با مصرف این داروها درد تا حد زیادی تسکین پیدا می کند.

تورم بینی

یکی از عوارض عمل بینی ، تورم بینی می باشد که از دغدغه اصلی بسیاری از افراد است. تورم بینی اغلب تا یکسال ماندگار است اما با رعایت مراقبت ها و راهکارهایی می توانید به کاهش ورم بینی بعد از عمل کمک کنید. مقاله جامعه ای در رابطه با این موضوع تهیه شده است که خواندن آن پیشنهاد می شود. از جمله راهکارهای موثر در کاهش ورم بینی عدم مصرف نمک و ادویه ها ، استفاده از کمپرس یخ در روزهای ابتدایی بعد از عمل ، عدم فعالیت سنگین ، بالا نگه داشتن سر ، استفاده از چسب بینی و در مواردی تزریق کورتون به بینی می باشد.

ماندن جای زخم و بخیه ها بعد از جراحی زیبایی بینی

اگر برای انجام عمل زیبایی بینی به جراح مجرب و متبحری مراجعه کنید ، برش های این جراحی با دقت و ظرافت ایجاد می شود به همین دلیل بعد از مدتی با رعایت مراقبت ها و استفاده از کرم های موضعی ، جای برش ها کاملا محو و ناپدید می شود ؛ بنابراین نگران باقی ماندن جای زخم ها نباشید.

اختلال در تنفس

به دلیل تورم بافت های بینی و همچنین استفاده از تامپون در روزها و هفته های ابتدایی بعد از جراحی بینی قادر نیستید تا به خوبی از راه بینی نفس بکشید. ممکن است این موضوع در برخی از بیماران نگرانی و ترس هایی را ایجاد نماید در حالی که اختلال در تنفس در هفته های ابتدایی بعد از جراحی نگران کننده نیست و اغلب با کاهش تورم ، تنفس بینی نیز بهبود پیدا می کند. اما اگر سوراخ های بین شما بسیار کوچک شده باشد و یا بعد از مدتی همچنان در تنفس از راه بینی مشکل داشتید ، لازم است به بهترین دکتر بینی تهران ، برای برطرف کردن این مشکل مراجعه نمایید.

آبریزش و عطسه بعد از عمل بینی

برخی افراد بعد از جراحی بینی در تهران ، دچار آبریزش و عطسه می شوند که این موارد نیز از عوارض عمل بینی بوده که بعد از مدتی برطرف می شود. توصیه می شود حتما با دهان باز عطسه نمایید تا فشاری به بینی وارد نشود. همچنین می تواند در رابطه با خوردن قرص حساسیت با بهترین جراح بینی ونک در تهران ، خود مشورت نمایید تا این علائم را کنترل کنید.

ماندن جای آتل و چسب بر روی بینی

از دیگر عوارض عمل بینی ، در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم باقی ماندن جای آتل و چسب روی بینی می باشد. از چسب و آتل برای فرم گیری و محافظت از بینی استفاده می شود. اما اگر فشار درستی بر روی بینی ایجاد نشود منجر به باقی ماندن جای چسب و آتل روی بینی خواهد شد. به همین دلیل از ایجاد فشار زیاد و محکم چسباندن چسب به بینی باید خودداری شود.

مشکلات بویایی بعد از جراحی بینی

به دلیل التهاب و تورم بافت های داخلی بینی و همچنین وجود ترشحات ، حس بویایی تا مدتی بعد از عمل زیبایی بینی کاهش پیدا می کند. البته این موضوع کاملا موقت بوده و لازم است بیماران آرامش و خونسردی خود را حفظ کنند ؛ چرا که بعد از گذشت 1 هفته و با کاهش تورم بینی ، حس بویایی شما مانند گذشته خواهد شد.

کبودی اطراف چشم و صورت بعد از راینوپلاستی

به دلیل تغییرات اعمال شده در بافت های بینی ، بیشتر افراد بعد از جراحی تورم و کبودی زیادی را در نواحی چشم ها و صورت تجربه می کنند. برای کاهش کبودی ها توصیه می شود از کمپرس سرد در 48 ساعت اولیه بعد از جراحی رینوپلاستی استفاده کنید. کبودی ها بعد از گذشت 7 روز به آرامی بهبود پیدا می کنند. نگران کبودی های صورت خود نباشید.

چسبندگی داخلی بینی

یکی از عوارض مهم جراحی بینی ، چسبندگی داخلی بینی می باشد که در اثر ترمیم نشدن برش ها و زخم های جراحی و چسبیدن بافت های داخلی بینی ایجاد می شود. برای تشخیص این عارضه لازم است سی تی اسکن انجام شود تا بعد از بررسی علت این عارضه ، اقدامات درمانی لازم توسط پزشک انجام شود.

عفونت بینی

عفونت بینی بعد از جراحی نیز از عوارض عمل بینی می باشد که در برخی بیماران شاهد بروز این مشکل هستیم. به همین علت توصیه می شود بعد از برداشتن گچ ، بینی خود را با سرم و محلول های مخصوص شست و شو دهید و آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف نمایید تا دچار عفونت نشوید.

عوارض عملکردی بینی بعد از جراحی

 • تنگی حفره بینی
 • چسبندگی داخلی بینی
 • باقی ماند انحراف بینی
 • تنگی دریچه داخلی و خارجی بینی
 • کاهش حس بویایی
 • صدمه مجرای اشکی

از مشکلات و عوارض عملکردی بینی است که ممکن است بعد از جراحی ایجاد شود.

سایر عوارض جراحی زیبایی بینی

 • باریک شدن بیش از حد نوک بینی
 • کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی
 • آسیب دیدن پوست بینی
 • ایجاد بینی زینی شکل
 • ایجاد قوس شدید و ایجاد ظاهر نامطلوب در بینی

عوارض داروی بیهوشی بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد ممکن است از بیهوشی بترسند یا نگران عوارض این دارو باشند. لازم به ذکر است که در حال حاضر به دلیل پیشرفت های پزشکی پروسه بیهوشی توسط متخصصین انجام می شود و به همین دلیل ریسک و خطرات بیهوشی به حداقل ممکن رسیده است و دیگر نیازی به نگرانی در رابط با مرگ و یا بهوش نیامدن بعد از استفاده از این دارو نیست. اما به هرحال مانند هر داروی دیگر استفاده از داروی بیهوشی نیز ممکن است در برخی افراد با عوارضی همراه باشد که در ادامه توضیح داده شده است :

 • تهوع و استفراغ : برخی افراد ممکن است تا چند روز بعد از عمل به دلیل استفاده از این دارو دچار تهوع و استفراغ شوند. بهتر است از مصرف مواد غذایی تحریک کننده خودداری کنید.
 • گلودرد : برای کمک به تنفس یک لوله درون گلو قرار می گیرد به همین دلیل بعد از جراحی ممکن است احساس گلودرد داشته باشید.
 • احساس گیجی : بعد از به هوش آمدن این احساس کاملا طبیعی است و در افرادی که سن آن ها بالا است ممکن است این حس تا چند روز ادامه داشته باشد.
 • درد عضلات : برای قرار دادن لوله در گلو از داروی شل کردن عضلات استفاده می شود که می تواند سبب درد عضلانی شود.
 • خارش : برخی افراد به این دارو حساسیت داشته و دچار خارش می شوند.
 • هذیان : به دلیل استفاده از داروی بیهوشی و احساس گیجی ممکن است تا چند ساعت هذیان و از دست دادن حافظه رخ دهد.
 • لرز یا هیپوترمی : بیشتر بیماران بعد از به هوش آمدن دچار لرز می شوند. این عارضه در حدود نیمی از بیماران اتفاق می افتد که ممکن است علت بروز این اتفاق ، کاهش دمای درونی بدن باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با دکتر