ورم بینی بعد از عمل

یکی از عارضه های جانبی طبیعی ، ورم بینی بعد از عمل می باشد. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی رینوپلاستی ، تورم در بینی بسیار بوده و به مرور با رعایت نکات و مراقبت هایی کاهش پیدا می کند. البته تورم بینی ممکن است تا یک سال نیز ادامه داشته باشد. در این مقاله از دکتر مریم رومیانی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در تهران ، قصد داریم در رابطه با تورم و کبودی بعد از جراحی بینی صحبت کنیم و نکات مهمی را در رابطه با راه های کاهش تورم بینی برای شما عزیزان بیان نماییم.

 

ورم بینی بعد از عمل - دکتر رومیانی

 

چه میزان ورم بینی بعد از عمل ، طبیعی است ؟

میزان ورم بعد از جراحی بینی تا حد زیادی به تغییرات انجام شده بر روی بافت بینی برای ایجاد تغییر شکل و اندازه آن بستگی دارد. در هفته های اول بعد از جراحی رینوپلاستی ، شاهد تورم قابل توجهی در بینی خواهید بود به نحوی که فرم نهایی بینی به خوبی قابل مشاهده نمی باشد. به همین دلیل ممکن است حتی برخی تصور کنند بینی آن ها از قبل عمل نیز بزرگتر شده است. این موضوع کاملا طبیعی است و نباید به هیچ عنوان نگران باشید و بهتر است برای دیدن نتیجه نهایی کمی صبور باشید و اجازه ندهید دیگران نیز درباره فرم بینی شما نظر بدهند. ممکن است تورم بینی در طی روزهای اولیه بیشتر شده و سپس فروکش کند. برای مثال ممکن است ورم بینی شما در روز سوم ، بسیار بیشتر از روز اول باشد. به هرحال همانطور که توضیح داده شد نباید نگران این مسئله بود. در ادامه راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید به سرعت کاهش ورم بینی بعد از جراحی کمک کنید.

انواع ورم بینی:

وجود تورم در بینی پس از جراحی بسیار شایع است و می تواند بسته به شرایط بدنی فرد، نوع پوست و مواردی از این دست ، در یک فرد کمتر و در فرد دیگر بیشتر مشاهده شود. به طور کلی ورم بینی بعد از عمل را می توان به ورم اولیه ، ورم پوست ، ورم کاذب و ورم فیبروز دسته بندی نمود.

  • ورم اولیه : ایجاد تورم پس از انجام جراحی ، به دلیل التهاب ناشی از عمل در ناحیه عمل شده است. این ورم با کبودی در بینی ، گونه ها و زیر چشم همراه است. تبحر پزشک با ایجاد برش ظریف در ناحیه کلوملا می تواند این عارضه را به حداقل برساند.  این نوع از ورم با استفاده از کمپرس سرد و با گذشتن زمان از بین خواهد رفت.
  • ورم پوست: در حین رینوپلاستی ، پوست بینی از ساختار غضروف و استخوان جدا می شود تا پزشک بتواند در ساختار و بافت های بینی تغییراتی به وجود آورد.
  • به همین دلیل پس از اتمام جراحی ، فرد برای ماه ها تورم در بینی خود مشاهده می نماید. ورم پوست ، به علت بیشتر شدن مایع بین سلولی یا احتباس مایعات زیر پوست اتفاق می افتد و نوعی واکنش التهابی ست که جهت ترمیم و بازیابی دوباره پوست ناحیه رخ می دهد. این نوع از ورم از یک تا سه ماه ممکن است زمان ببرد تا برطرف گردد.  در بینی های گوشتی به نسبت سایر بینی ها ، مدت زمانی که این ورم از بین می رود طولانی تر خواهد شد.
  • ورم فیبروز: نام دیگر این نوع ورم گوشت اضافه است و می تواند دائمی گردد. گاها جراح با تزریق کورتون می تواند تا حدودی این عارضه را کمتر نماید.  با انتخاب پزشک متبحر و با تجربه از رخ دادن این عارضه جدی می توان جلوگیری نمود.

ورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی تا چه مدت طول می کشد ؟

یکی از رایج ترین دغدغه های افراد بعد از عمل زیبایی بینی ، در رابطه با مدت زمان کاهش ورم بینی بعد از عمل می باشد. در رابطه با این موضوع باید گفت حدود 90 درصد از تورم بینی شما در 3 ماه اول بعد از جراحی کاهش پیدا می کند و از باقی تورم نیز به مرور کاسته شده و بعد از 12 الی 18 ماه می توانید فرم نهایی بینی خود را مشاهده نمایید.

آیا ورم صورت بعد از جراحی بینی طبیعی می باشد ؟

بعد از انجام جراحی زیبایی بینی باید انتظار متورم شدن کل صورت را داشته باشید. در روزهای ابتدایی بعد از عمل شاهد کبودی و پف زیر چشم ، لب فوقانی و گونه ها خواهید بود. که بعد از یک هفته کم کم از بین می رود. البته این موضوع تا حد زیادی به بدن افراد نیز بستگی دارد. ممکن است برخی افراد تورم زیادی را تجربه کنند و به مدت زمان بیشتری برای ریکاوری و بهبودی نیاز داشته باشند در حالی که برخی دیگر تورم کمی را تجربه کرده و اغلب بعد از 7 روز تورم و کبودی های آن ها به صورت کامل از بین می رود.

مراحل ورم بینی بعد از عمل رینوپلاستی چگونه است ؟

همانطور که توضیح داده شد در روز سوم و یا چهارم ، میزان ورم بینی به حداکثر خود می رسد و شدیدتر از روزهای قبل می شود. بعد از 4 روز در بیشتر بیماران شاهد کاهش ورم بینی بعد از جراحی خواهیم بود. هرچه میزان پوست متقاضی عمل بینی در تهران ، ضخیم تر باشد ، برای مشاهده نتیجه نهایی نیاز است تا مدت زمان بیشتر را تحمل نماید تا ورم بینی کاهش پیدا کند. به همین دلیل است که بیماران دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم تقریبا 18 ماه و حتی بیشتر زمان می برد تا فرم نهایی بینی آن ها مشخص شود. همچنین تورم نوک بینی این افراد به دلیل روند پیچیده ایجاد تغییرات بیشتر بوده و به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد.

ورم بینی استخوانی بعد از عمل چقدر طول می کشد؟

ورم بینی استخوانی که در دو فاز حاد و مزمن دسته بندی می شود در بازه های زمانی متفاوت فروکش می کند. ورم حاد بینی استخوانی در یک دوره دو الی سه ماهه می خوابد ولی زمان مورد نیاز برای فروکش کردن ورم مزمن تا حد زیادی به ضخامت پوست بینی وابسته است. به طور کلی می توان گفت با توجه به اینکه بینی های استخوانی اغلب از مزیت نازک بودن پوست برخوردار هستند مدت زمان مورد نیاز برای سپری شدن فاز مزمن فروکش کردن ورم بینی بعد از عمل در آنها در مقایسه با بینی های گوشتی کمتر است. بیماران دارای بینی های استخوانی معمولاً بعد از یک دوره یک ساله بعد از فروکش کامل ورم نتیجه نهایی جراحی خود را مشاهده کنند.

ورم بعد از عمل بینی گوشتی

واکنش بدن هر بیمار در برابر ورم بینی بعد از عمل متفاوت است. در برخی بیماران شدت ورم کم و در برخی دیگر زیاد است. از طرفی جنس و ضخامت پوست بعنوان بخشی از سیستم ایمنی نیز در این میان حائز اهمیت است. هر قدر ضخامت پوست در ناحیه جراحی شده بیشتر باشد میزان خونریزی نیز بالاتر بوده و واکنش بدن در تلاش برای بهبود ناحیه برش داده شده شدید تر خواهد بود. همین عوامل باعث بالاتر رفتن سطح ورم بعد از عمل بینی می شود. هر چند مهارت جراح و تکنیک های به کار گرفته شده در طول جراحی در مدیریت ورم بعد از عمل موثر است ولی به طور کلی می توان گفت بینی های گوشتی به دلیل ضخامت بیشتر پوست بعد از عمل ورم بیشتری را تجربه می کنند.

ورم نوک بینی بعد از عمل

برخی بیماران بعد از عمل بینی در نوک بینی خود احساس سفت شدگی می کنند که البته برای این موضوع جای نگرانی وجود ندارد چراکه سفت شدن نوک بینی بعد از عمل به شدید بودن ورم در این ناحیه ارتباط دارد که بعد از فروکش کردن به حالت نرمال در خواهد آمد. البته در برخی موارد که پزشک برای شکل دهی نوک بینی از گرافت استفاده می کند. در این شرایط می توان سفت شدن نوک بینی را به این گرافت غضروفی نسبت داد. این نوع سفت بودن نوک بینی به هیچ وجه مشکلی را در نتیجه جراحی به وجود نخواهد آورد.

آیا متورم شدن نوک بینی بعد از جراحی طبیعی است ؟

بافت و نوک بینی زیر جلدی و ضخیم می باشد و به ساختار زیرین خود بسیار محکم چسبیده است. همین امر موجب می شود تا نوک بینی بعد از جراحی دچار ورم زیادی شود. به صورت کلی می توان گفت ورم نوک بینی بعد از عمل از سایر نواحی بیشتر بوده و همچنین تورم آن بسیار دیرتر از بقیه نقاط ، کاهش پیدا می کند. البته بخش عمده تورم نوک بینی با گذشت چند هفته از بین می رود اما مقداری از تورم تا چند ماه ادامه دارد و به همین دلیل ممکن است بیماران از بزرگ بودن نوک بینی شکایت داشته باشند.

چگونه می توان به کاهش ورم بینی بعد از عمل کمک کرد ؟

  • یکی از موارد مهمی که در کاهش تورم بینی بعد از جراحی تاثیر بسزایی دارد ، استفاده از کمپرس یخ به ویژه در ساعت های ابتدایی بعد از عمل بینی می باشد. استفاده از کمپرس سرد تا 72 ساعت بعد از عمل توصیه می شود و علاوه بر کاهش ورم بینی بعد از عمل در جلوگیری از کبودی نیز موثر می باشد. برای این منظور لازم است کیسه یخ را به صورت غیر مستقیم در نواحی گونه و اطراف چشم های خود برای 10 الی 15 دقیقه نگه دارید و این روند را هر یک ساعت یکبار تکرار نمایید. در هنگام استفاده از کمپرس دقت کنید تا آتل و بخیه های بینی شما آسیب نبیند. می توانید از کمپرس یخ های عینکی ژله ای که در داروخانه ها به فروش می رسد برای راحتی بیشتر استفاده نمایید.
  • نوشیدن مقدار زیاد آب و مایعات از دیگر موارد موثر در کاهش تورم بینی می باشد. نوشیدن آب کرفس نیز تا حد زیادی در کاهش کبودی و تورم بینی موثر می باشد ، اگر طعم کرفس را دوست ندارید ، می توانید آن را با آب سیب یا آناناس ترکیب نمایید و سپس میل کنید.
  • باید در طول این مدت از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن ، پایین نگه داشتن سر برای طولانی مدت ، بلند کردن اجسام سنگین و غیره خودداری نمایید. زیرا انجام اینگونه فعالیت ها موجب افزایش فشار خون شده و تورم را در بینی افزایش می دهد و حتی ممکن است موجب فشار آوردن به بینی و خونریزی شود.
  • رعایت رژیم غذایی از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. مصرف ویتامین C ، مواد مغذی و مفید ، پروتئین ها و سایر ویتامین ها می تواند در تسریع روند بهبودی شما نقش زیادی داشته باشد. آناناس یکی از میوه هایی است که همگی ما به خوبی از تاثیر آن در بهبود زخم ها و کاهش تورم بینی آگاه هستیم. تا حد امکان بهتر است میوه آناناس را تهیه کنید و میل نمایید اما در صورت دسترس نبودن می توانید از کمپوت این میوه استفاده کنید.
  • نمک موجب افزایش ورم بینی و صورت می شود. به همین دلیل باید مصرف سدیم و نمک را در مواد غذایی که مصرف می کنید به حداقل برسانید. مصرف نمک حتی تا چند ماه بعد از عمل نیز می تواند موجب تورم در بافت های بینی شود.
  • نحوه خوابیدن و استراحت کردن شما نیز در کاهش و یا افزایش ورم بینی تاثیر گذار است. تا 3 هفته بعد از عمل بینی لازم است حتما به صورت طاقباز استراحت نمایید و برای کاهش ورم بینی بعد از عمل سر خود را بالاتر از شانه و بدن نگه دارید. با قرار دادن دو بالش در زیر سر می توانید زاویه 90 درجه ایجاد کرده و سپس استراحت نمایید. ممکن است در یک حالت خوابیدن برای بسیاری از افراد دشوار باشد اما خوب است بدانید رعایت این موارد به کاهش ورم و بهبودی سریع تر شما کمک می کند. در صورتی که به پهلو بخوابید ممکن است بینی دچار صدمه شده و یا یک سمت بینی دچار تورم بیشتری شود.

ماساژ بینی برای کاهش ورم بینی بعد از عمل

توصیه می شود این کار را حتما با مشورت پزشک و توسط خود ایشان انجام دهید ؛ زیرا اگر ماساژ بینی به درستی انجام نشود ، مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد. دو هفته بعد از اینکه گچ بینش برداشته می شود ، می توانید ماساژ بینی را شروع کنید. برای این کار لازم است جلوی آیینه قرار بگیرید و برای 1 دقیقه شست خود را به صورت یکسان به اطراف بینی فشار دهید. ممکن است در ابتدا با این کار کمی درد احساس نمایید. باید دقت داشته باشید تا به سمت پل بالایی استخوان فشاری وارد نشود. نحوه فشار دادن و چگونگی قرار گرفتن دست ها بسیار مهم می باشد.

تاثیر کورتون در کاهش ورم بینی بعد از عمل

معمولا تزریق کورتون به بینی در افرادی که بینی گوشتی دارند ، انجام می شود. زیرا تورم در این نوع بینی ها به دلیل ضخامت پوست بیشتر بوده و نیاز است زمان زیادی طی شود تا ورم بینی کاهش پیدا کند. به همین دلیل در چنین شرایطی بهترین جراح بینی تهران ، با بررسی کردن بینی ممکن است از تزریق کورتون برای کمک به تسریع کاهش تورم بینی کمک کند. همچنین تزریق کورتون در جلوگیری از ایجاد اسکار و برطرف کردن بافت های اسکار ناشی از عمل کردن دماغ ، کاربرد دارد.

چسب زدن به بینی موثر در کاهش تورم بینی بعد از عمل

استفاده از چسب بینی از دیگر نکات مهم در کاهش تورم بینی بعد از جراحی راینوپلاستی می باشد. در ماه های اولیه و بعد از برداشتن اسپلینت ، چسب زدن به بینی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم و فرم گیری بینی بعد از عمل دارد. بهتر است در یک ماه اول به صورت مداوم از چسب استفاده کنید و تنها زمانی که دوش می گیرید برای 1 ساعت چسب را از روی بینی برداشته و اجازه دهید پوست بینی هوا بخورد و سپس مجدد روی بینی با دقت چسب بزنید. اگر هنوز نحوه چسب زده به بینی را بلد نیستید ، بهتر است تا زمانی که به خوبی آن را یاد بگیرید برای تعویض چسب به پزشک مراجعه نمایید. مدت استفاده از چسب برای همه افراد یکسان نیست ممکن است برخی افراد تا 3 ماه بعد از جراحی نیز نیاز به استفاده از چسب بینی داشته باشند. برای دریافت نتیجه مطلوب از چسب در کاهش ورم بینی بعد از عمل لازم است از چسب مناسب و با فشار یکسان استفاده نمایید.

ورم یکطرفه بینی بعد از عمل

ممکن است برخی بیماران بعد از جراحی شاهد غیر قرینه بودن بینی باشند. در بیشتر موارد غیر قرینگی بینی و سوراخ ها مربوط به تورم می باشد ؛ زیرا ممکن است به دلیل ایجاد تغییرات بیشتر در یک سمت ، بینی دچار تورم بیشتری شود. به هر حال همانطور که در این مقاله شرح دادیم بهتر است بعد از جراحی بینی تا یک سال صبور باشید و مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی گرفته و به خوبی رعایت کنید. در بیشتر موارد مشکلات بینی بعد از جراحی زیبایی بینی مربوط به تورم می باشد که به مرور با کاهش ورم بینی بعد از عمل ، این مشکلات نیز از بین خواهند رفت.

کاهش بویایی به دلیل تورم بینی بعد از جراحی

به دلیل متورم شدن بافت های بینی در هفته های اول بعد از جراحی ممکن است احساس بویایی نداشته باشید و یا این حس بسیار کم باشد. در رابطه با این مسئله نگران نشوید و خوب است بدانید با کاهش ورم ، حس بویایی شما مجدد باز می گردد.

قرص برای ورم بعد از عمل بینی

قرص آناهیل یک داروی معروف در کاهش ورم و التهاب است. انواع متنوعی از قرص های کاهش دهنده ورم در بازار موجود می باشد ولی این بدان معنی نیست که استفاده از تمام انواع این قرص ها برای کمک به ورم بینی بعد از عمل بلامانع است. قرص آناهیل که با نام قرص آناناس نیز شناخته می شود منبع غنی ویتامین C و برگرفته از ماده ای به نام بروملین است. علیرغم ویژگی های مثبت مذکور برای این قرص موظف هستید قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

تاثیر نحوه خوابیدن بر روی ورم بینی بعد از عمل

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی فاکتور مهمی است که به دلیل ظرافت بالای این فرایند زیبایی نباید آن را نادیده گرفت. قرار گرفتن در موقعیت مناسب در زمان خواب بعد از رینوپلاستی می تواند با جلوگیری از وارد آمدن فشار به بینی در اثر جریان شدید خون به این اندام در کیفیت نتیجه فرایند تاثیر گذار باشد. در هنگام خوابیدن یا استراحت کردن در حالت طاق باز و به شکل لمیده بخوابید به این ترتیب تاثیر نیروی جاذبه به حداقل می رسد. این موقعیت صحیح خواب را می توانید با استفاده از چند بالش فراهم کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با دکتر