کبودی بعد از عمل بینی و راه ها رفع آن + دکتر رومیانی

کبودی بعد از عمل بینی یک عارضه شایع ، کوتاه مدت و کاملا طبیعی است. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی زیبایی بینی در تهران بیشترین کبودی و تورم را تجربه خواهید کرد و به مرور این کبودی ها برطرف شده و کاملا از بین خواهد رفت. اما علت کبود شدن صورت پس از جراحی چیست ؟ برای رفع کبودی ها چه باید کرد ؟ چه چیزی بخوریم تا کبودی های صورت بعد از جراحی زیبایی بینی از بین برود ؟ اگر قصد انجام این جراحی را دارید اما نگران کبودی و ورم بعد از عمل هستید ، خواندن این مطلب به شما پیشنهاد می شود ؛ چرا که در ادامه این مقاله از دکتر مریم رومیانی ، بهترین جراح بینی تهران ، قصد داریم بهترین و موثرترین راه های از بین بردن کبودی را بیان کنیم. امید است این راهکارها برای شما مفید واقع شود.

 

کبودی بعد از عمل بینی - دکتر مریم رومیانی

 

علت کبودی زیر چشم بعد از جراحی بینی

در واقع علت کبودی نواحی چشم پس از عمل ، به دلیل خارج شدن قطره های خونی ناشی از آسیب دیدن عروق خونی بینی است که در لایه های زیرین اطراف چشم با تغییر رنگ خود را نشان می دهند. ایجاد تغییرات بر روی بافت و غضروف های بینی از اصلی ترین علت های کبودی بعد از عمل بینی می باشد. میزان کبودی های صورت در همه افراد یکسان نبوده و به المان های مختلفی بستگی دارد. از جمله مواردی که سبب این عارضه بعد از راینوپلاستی ، می شود ، عبارت هستند از :

 • پایین گرفتن سر بعد از جراحی
 • روش جراحی و تکنیک های به کار گرفته شده در اتاق عمل
 • پیچیدگی و وسعت عمل جراحی
 • خوابیدن به شکم و یا پهلو
 • بلند کردن اجسام سنگین و یا داشتن فعالیت شدید
 • اختلالات انعقادی خون در بیمار
 • حرف زدن و یا خندیدن به صورت کلی حرکت دادن بیش از حد صورت
 • سن و جنس و ضخامت پوست بیمار
 • رنگ پوست بیمار

آیا کبودی های بعد از عمل خطرناک هستند ؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ، کبودی ها بخشی از روند طبیعی جراحی بوده و کاملا بدیهی است ؛ بنابراین نمی توان آن را عامل خطرناکی دانست. با انجام برخی روش ها می توانید به تسریع و کاهش کبودی ها بعد از جراحی بینی کمک کنید.

البته لازم به ذکر است که اگر کبودی های ایجاد شده بعد از 7 الی 10 روز نه تنها کاهش پیدا نکرد ، بلکه گسترش یافت و با علائمی مثل درد در نواحی چشم ها ، سرخی صورت ، سرگیجه ، اختلال در بینایی ، حالت تهوع ، تب ، ضعف در حرکت چشم ها همراه باشد ، لازم است حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه شود. هرگز نباید نسبت به موارد فوق بی اعتنا باشید.

تفاوت انواع کبودی ها بعد از عمل زیبایی بینی

کبودی یکی از عوارض جانبی معمول پس از جراحی بینی ( رینوپلاستی) است که ممکن است به دلیل ضربه‌ های کوچک در حین جراحی و نشت خون از عروق کوچک به بافت‌ های اطراف بینی و گونه ها رخ دهد. کبودی ‌ها معمولاً در نواحی اطراف بینی و چشم‌ ها مشاهده می‌ شوند و می‌ توانند از نظر شدت و مدت زمان بهبود با یکدیگر متفاوت باشند. در این مطلب به بررسی انواع مختلف کبودی پس از رینوپلاستی می ‌پردازیم.

کبودی سطحی

کبودی سطحی معمولاً در لایه‌ های بیرونی پوست و در نزدیکی سطح ایجاد می‌ شود. این نوع کبودی ‌ها به رنگ آبی یا بنفش دیده می‌ شوند و معمولاً طی 1 تا 2 هفته به مرور بهبود می‌ یابند. کبودی‌ های سطحی به راحتی قابل مشاهده هستند و ممکن است به دلیل برخورد مستقیم ابزارهای جراحی با پوست رخ دهند.

کبودی عمیق

کبودی عمیق‌ تر در لایه‌ های داخلی‌ تر پوست و بافت ‌های زیرین ایجاد می‌ شود و ممکن است به رنگ تیره‌ تر و ماندگاری بیشتری داشته باشند. این نوع کبودی‌ ها به دلیل آسیب به عروق خونی بزرگ ‌تر در زیر پوست به وجود می‌ آیند و ممکن است تا چند هفته طول بکشد تا کاملاً محو شوند.

کبودی موضعی

کبودی موضعی در نقاط خاصی از صورت مانند اطراف چشم‌ ها، گونه‌ ها یا لب‌ ها مشاهده می ‌شود. این کبودی‌ ها معمولاً نتیجه‌ فشار یا آسیب‌ های موضعی در حین جراحی هستند. کبودی موضعی ممکن است با ورم همراه باشد و نیاز به زمان بیشتری برای بهبود داشته باشد.

کبودی بعد از عمل بینی - دکتر رومیانی

راهنمای کامل از بین بردن کبودی بعد از عمل بینی

داروها : از جمله عواملی که می تواند سبب افزایش کبودی های شود ، مصرف برخی داروهای خاص است. یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین داروها در افزایش کبودی های بعد از عمل بینی ، ویتامین E و آسپرین است. این دارو از آنجایی که خون را رقیق می کنند موجب افزایش خونریزی و کبودی خواهند شد. بنابراین در صورتی که مجبور به استفاده از این داروها هستید ، لازم است با مشورت پزشک به مدت 2 هفته قبل و بعد از عمل مصرف آن را قطع نمایید. همچنین نسبت به مصرف مکمل ها و داروهای گیاهی باید دقت لازم را داشته باشید ؛ چرا که بسیاری از داروهای گیاهی نیز موجب افزایش غلظت خون شده و می تواند در این دوره مشکلاتی را ایجاد نمایند. به همین دلیل لازم است در رابطه با مصرف هر نوع دارو با جراح بینی خوب در تهران  دکتر مریم رومیانی ، مشورت نمایید.

قهوه و الکل : از آنجایی که مصرف قهوه و الکل موجب افزایش فشار خون می شود ، این امکان وجود دارد که در حین پروسه جراحی دماغ ، احتمال خونریزی را افزایش دهد به همین دلیل باید به مدت یک هفته قبل و پس از عمل از مصرف این نوشیدنی ها خودداری نمایید.

سیگار : همه ما از مضرات سیگار به خوبی آگاه هستیم. سیگار کشیدن موجب تاخیر در روند بهبودی پس از انجام رینوپلاستی می شود. تاخیر در بهبودی ریسک ابتلا به عفونت ها را افزایش می دهد به همین دلیل لازم است حتما 14 روز قبل و بعد از عمل مصرف سیگار و سایر دخانیات را کنار بگذارید.

آرایش صورت : یکی از توصیه های مهم به خانم ها این است که هیچ نوع آرایشی در روز جراحی نداشته باشند. یکی از دلایل این امر این است که استفاده از کرم های آرایشی موجب مخفی شدن رگ های خونی شده و موجب می شود جراح رگ های خونی شما را نبیند و به این صورت آسیب بیشتری به پوست وارد شود که در نتیجه آن آثار کبودی ها بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر شما بعد از عمل در صورت نیاز می توانید با استفاده از کرم های آرایشی کبودی های صورت خود را بپوشانید.

کمپرس سرد : از موارد قابل توجه در کاهش کبودی بعد از عمل بینی ، استفاده از کمپرس یخ به ویژه در 48 ساعت اول بعد از جراحی ، در نواحی زیر چشم و پیشانی است. سرمای حاصل از کمپرس به انسداد رگ های خونی کمک کرده و به کنترل خونریزی کمک می کند به این ترتیب کبودی ها و تورم تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. دقت داشته باشید که نباید هر گز کمپرس را روی بینی خود قرار دهید. اگر از کمپرس یخ عینکی استفاده می کنید ، لازم است قسمت ژله ای مرکز آن را به دو سمت دیگر هدایت کنید و سپس آن را روی چشم ها قرار دهید.

نحوه خوابیدن : خوابیدن و استراحت کردن با قرار دادن دو بالش زیر سر و به صورت طاقباز موجب افزایش گردش خون شده و به کنترل کبودی ، خونریزی و ورم بینی بعد از عمل کمک می کند. در صورتی که به پهلو و یا روی شکم بخوابید به دلیل فشار وارد شده به صورت ، تورم و کبودی های صورت افزایش زیادی پیدا می کند. همچنین این احتمال وجود دارد که به صورت ناخودآگاه در خواب به بینی خود فشار وارد کنید. که در اینصورت در نتیجه جراحی قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

استراحت کردن : برای اینکه بهبودی شما در مدت زمان کوتاه تری اتفاق بیفتد و زخم ها و کبودی ها از بین برود ، بدن نیاز به ریکاوری و استراحت دارد. نباید در طی این مدت فشار زیادی به خود وارد نمایید. بهتر است در 5 روز ابتدایی بعد از عمل استراحت کافی داشته باشید و بخوابید.

کمپرس گرم : بعد از گذشت 2 روز با استفاده از کمپرس یخ ، رگ های خونی بسته خواهد شد و می توان گفت ترمیم پیدا می کنند. بعد از این مدت می توانید برای کاهش کبودی بعد از عمل بینی ، از کمپرس گرم برای مدت 20 دقیقه استفاده نمایید. گرمای ناشی از کمپرس موجب افزایش فشار خون می شود که در نهایت به از بین بردن خون های موجود در زیر پوست کمک می کند. این کار را می توانید به کمک یک حوله گرم نیز انجام دهید.

تغذیه : از سوالات پر تکرار افراد این است که برای رفع کبودی ها بعد از جراحی بینی چه باید بخوریم ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت استفاده از ویتامین k بعد از عمل به عنوان یک منعقد کننده طبیعی عمل می کند. در صورتی که شما به کمبود ویتامین k دچار باشید ، بعد از جراحی دچار خونریزی بیشتری خواهید شد. از جمله منابع خوب این ویتامین سبزیجات تازه مثل اسفناج ، شلغم ، آب هویج ، سویا ، کدو تنبل می باشد که توصیه می شود در رژیم غذایی خود بعد از عمل حتما به صورت روزانه از آن ها استفاده نمایید. در رابطه با تغذیه بعد از جراحی بینی نیز مقاله جامعی تهیه شده است که با مطالعه آن می توانید اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

پیاده روی کوتاه مدت : هرچند که توصیه می شود در دوره نقاهت استراحت داشته باشید اما داشتن پیاده روی روزانه کوتاه مدت تا 5 دقیقه در روز به افزایش گردش خون بدن کمک کرده ، از لخته شدن خون جلوگیری می کند ، کبودی ها را کاهش می دهد و در نهایت موجب می شود تا در مدت زمان کوتاه تری بهبودی حاصل شود.

نکات کلیدی و مهم برای کاهش کبودی بعد از عمل

 • نوشیدن آب کرفس ، مصرف آناناس ، قرص آناهیل از جمله مواردی است که به کاهش کبودی ها بعد از عمل کمک شایانی می کند.
 • توصیه می شود در 3 روز ابتدایی بعد از عمل حتما از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید و تا مدتی از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیادی دارد ، خودداری نمایید.
 • حمام کردن با آب داغ به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری نمایید. این کار از ایجاد لکه در اطراف بینی و چشم ها جلوگیری می کند.
 • ورزش کردن بعد از عمل بینی اگر در زمان نامناسب از سر گرفته شود ، می تواند موجب افزایش کبودی و حتی ورم بینی بعد از عمل  گردد.

ارتباط انتخاب جراح بینی خوب و کبودی بعد از عمل بینی

یکی از اولویت های بهترین جراح بینی تهران دکتر رومیانی ، استفاده از تکنولوژی های پیشرفته ای است که در آن، میزان وارد آمدن ضربه به بینی در حین عمل، به حداقل می رسد. وارد آمدن ضربه به بینی در حین عمل، پارگی عروق در ناحیه تحت درمان را به همراه دارد. این آسیب دیدگی عروق، منجر به کبود شدن می شود و یک جراح بینی با تجربه و ماهر با لحاظ نمودن این موضوع، تکنیک هایی را مورد استفاده قرار می دهد که در عین خلق بهترین نتیجه ممکن، کمترین آسیب را به محل تحت جراحی وارد می کند تا کمترین میزان کبودی را به همراه داشته باشد.

کبودی بعد از عمل چند روز طول می کشد؟

بعد از تقریباً دو الی سه هفته، بیشتر بیماران عمل بینی شاهد از بین رفتن کامل کبودی بعد از عمل بینی خواهند بود. در افرادی که سطح کبودی بعد از عمل آنها ملایم بوده، این کبودی در مدت زمان کوتاه تری فروکش می کند. البته به این نکته هم باید توجه داشت که میزان اصلاحات طی عمل چقدر است. مثلا احتمال می رود بعد از جراحی بینی طبیعی ، در قیاس با جراحی بینی فانتزی ، کبودی با شدت کمتری نمایان شود.

 

کبودی بعد از عمل بینی

 

تجربیات زیبا جویان در رابطه با کبودی بعد از جراحی بینی

مدت زمان بهبود کبودی در زیبا جویان

بسیاری از زیبا جویان گزارش داده‌ اند که کبودی ‌های آن‌ ها در طی 1 تا 2 هفته بهبود یافته است. با این حال ، برخی افراد به مدت زمان بیشتری برای بهبود کامل نیاز دارند. برای مثال کبودی ‌های یک زیبا جو حدود یک هفته بعد از جراحی به تدریج کمرنگ شده است و پس از دو هفته تقریباً ناپدید شد است.

در زیبا جویان شدت کبودی

شدت کبودی‌ ها می ‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی افراد تنها کبودی ‌های خفیف و کمرنگی را مشاهده می کنند، در حالی که دیگران کبودی ‌های تیره ‌تر و گسترده‌ تری تجربه کرده‌ اند برای مثال برخی از زیبا جویان کبودی ‌های بسیار شدید داشته اند به طوری که تقریباً دور تمام چشم‌ های آن ها را پوشانده است. اما با استفاده از کمپرس سرد و پیروی از توصیه ‌های پزشک ، بهبود پیدا کرده است.

پماد برای رفع کبودی بعد از عمل بینی

استفاده از برخی کرم ها و پمادها بعد از عمل می تواند در کاهش سریع تر کبودی موثر باشد. البته، قبل از مورد استفاده قرار دادن این محصولات، حتماً با دکتر خوب عمل بینی در تهران دکتر مریم رومیانی مشورت کنید. برخی پمادهای موجود در داروخانه ها شامل موارد زیر می باشد:

 • پماد لازونیل که باعث افزایش خونرسانی و رفع سریع تر التهاب می شود.
 • کرم هیرودوئید که دارای خاصیت ضد انعقادی بوده و به کاهش التهاب کمک می کند.

قرص رفع کبودی بعد از رینوپلاستی

قرص آناهیل یکی از قرص هایی است که اغلب افرادی که وارد پروسه عمل بینی می شوند، نام آن را در فاز مراقبت های بعد از عمل بینی شنیده یا به توصیه پزشک، از آن استفاده کرده اند. این محصول حاوی بروملئین می باشد و در رفع خون مردگی و کاهش کبودی موثر است.

برای رفع کبودی بعد از عمل دماغ چه بخوریم؟

خوردن غذای سالم می تواند در روند بهبود و کاهش کبودی و ورم نقش موثری داشته باشد. رژیم غذایی تان را سرشار از ویتامین K کنید. سبزیجات دارای برگ سبز منابع غنی این ویتامین هستند. بعلاوه، خوردن آب آناناس و آب کرفس نیز برای کمک به کاهش کبودی توصیه می شود.

کلام آخر

در صورتی که بعد از عمل جراحی بینی در تهران ، دچار کبودی شدید ، نباید تا زمانی که علائم خاصی ندارید ، نگران باشید. با استفاده از روش هایی که در این مقاله شرح داده شد می توانید به کم کردن تورم صورت و کبودی بعد از عمل بینی کمک کنید. در نهایت این موضوع را در نظر داشته باشید که بدن افراد نسبت به عمل واکنش های متفاوتی نشان می دهد و ممکن است پیچیدگی جراحی افراد با یکدیگر متفاوت باشد ؛ بنابراین از مقایسه کردن دوره نقاهت خود با دیگران خودداری نمایید و سعی کنید با آرامش ، استراحت و رعایت دستورالعمل های بعد از جراحی دوره ریکاوری راحتی را پشت سر بگذارید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با دکتر