تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، موجب کاهش و التهاب های ناشی از جراحی بینی می شود. معمولا این تزریق در بینی های گوشتی بیشتر انجام می شود و علت آن ضخیم بودن پوست بینی می باشد به همین علت این افراد بعد از جراحی دچار تورم بیشتری می شوند. معمولا تزریق کردن کورتون به بینی های استخوانی توصیه نمی شود ؛ چرا که ممکن است موجب از بین رفتن بافت های زیر پوستی شود. در ادامه این مقاله از دکتر مریم رومیانی ، بهترین جراح بینی در ونک ، به بررسی این موضوع و زمان مناسب تزریق کورتون پرداخته شده است.

 

تزریق کوررتون به بینی - دکتر رومیانی

دلایل تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون به بینی بعد از عمل با چند هدف انجام می شود. داروهای کورتیکواستروئید که با نام کورتون شناخته می شوند ، در جلوگیری از تشکیل بافت اسکار ، کاهش ورم بینی و همچنین درمان بافت اسکار ایجاد شده کاربرد دارند.

تزریق کردن کورتون به بینی به منظور کاهش تورم

بینی بعد از جراحی راینوپلاستی دچار تورم و التهاب می شود. میزان تورم به نوع پوست بیمار و میزان تغییراتی که روی بافت ها اعمال می شود ، بستگی دارد. به صورت کلی تورم اولیه بعد از 14 روز به صورت طبیعی در بیشتر افراد برطرف می شود اما با این حال ممکن است بخشی از تورم تا چندین ماه و حتی یک سال ادامه داشته باشد. در مواردی که تورم بینی زیاد باشد و با گذشت زمان ، بینی همچنان متورم باشد ، جراح بینی خوب در تهران توصیه می کند تا به بینی ، کورتون تزریق شود. تزریق داروی استروئید موجب می شود تا ورم بینی زودتر بهبود پیدا کرده و دوره نقاهت با سرعت بیشتری سپری شود.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی به منظور جلوگیری از ایجاد بافت اسکار

افرادی که بینی گوشتی دارند به دلیل ضخامت پوست ، بیشتر مستعد ایجاد اسکار هستند. در شرایطی که در ناحیه بینی ، اسکار ایجاد شده بسیار وسیع باشد به نحوی که مانع سازگاری پوست با فرم بینی جدید شود ، در اینصورت بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران ، به منظور جلوگیری از ایجاد و گسترش بافت زائد ، تزریق کورتون به بینی را تجویز می کند. در صورتی که از زمان عمل جراحی شما مدت زیادی گذشته باشد ، با این حال برای درمان بافت اسکار تشکیل شده ، می توان کورتون تزریق نمود.

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی

زمان مناسب برای تزریق کورتون به بینی به المان های مختلفی بستگی دارد. به صورت کلی توصیه می شود برای تزریق این دارو عجله نکنید و حداقل به مدت یک ماه صبر کنید ، در صورتی که تورم بینی کاهش کمی داشت ، می توانید برای انجام این پروسه اقدام نمایید. در بیشتر موارد دو ماه بعد از جراحی زیبایی بینی ، این تزریق انجام می شود و در این زمان مقداری از تورم بینی کاسته شده و با تزریق داروی استروئیدی می توان تورم باقی مانده را از بین برد. در صورتی که زودتر از زمان موعود این تزریق را انجام دهید ، ممکن است بینی صدمه ببیند و فرورفتگی های نا منظمی روی بینی ایجاد شود. حتما با مشورت پزشک و زیر نظر او بعد از گذشت یک ماه تزریق کورتون خود را انجام دهید ؛ چرا که میزان رقیق بودن و همچنین محل تزریق بسیار مهم می باشد. ممکن است برخی از پزشکان در حین عمل رینوپلاستی ، این آمپول را بینی بیمار تزریق کنند و یا برخی دیگر بعد از گذشت 7 روز توصیه کنند تا بیمار این تزریق را انجام دهد. این موضوع به شرایط بیمار بستگی داشته و با تشخیص پزشک انجام می شود.

میزان تزریق کورتون

آمپول تریامسینولون از جنس کورتون بوده و با غلظت 10 و 40 سی سی در بازار موجود می باشد. از این دارو در جهت کاهش ورم بینی استفاده می شود. کورتون را بعد از عمل بینی تا 4 بار می توان تزریق کرد. معمولا بعد از گذشت 1 الی 2 ماه اولین تزریق با غلظت 10 سی سی انجام می شود و در صورت لزوم تزریق های بعدی هر 6 هفته یکبار انجام خواهد شد. زمانی که کورتون به بینی شما تزریق می شود ، لازم است به مدت 2 هفته بعد از تزریق ، از چسب بینی استفاده نمایید. در صورتی که تزریق با غلظت بالایی انجام شود ، ممکن است موجب ایجاد تغییر رنگ در ناحیه و یا نازک شدن پوست بینی شود که در اینصورت اصلاح و ترمیم این مشکل ، دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود.

کاندیدای تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

 • زمانی که روند بهبودی و کاهش تورم بسیار کند پیش می رود.
 • افرادی که بینی آن ها گوشتی همراه با پوست ضخیم و غدد چربی بسیار است.
 • کسانی که جراحی ترمیمی بینی انجام داده اند.

ممکن است بسیاری از افراد از تزریق این دارو وحشت داشته باشند و این سوال را مطرح کنند که لازم است حتما بعد از عمل زیبایی بینی ، کورتون تزریق کنند ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت همانطور که توضیح دادیم ، تمامی افراد بعد از عمل نیازی به تزریق کورتون به بینی ندارند. تنها افرادی با بینی گوشتی و پوست ضخیم که بافت اضافه در زیر پوست آن ها متورم است و موجب از بین رفتن حالت پشت بینی شده ، نیاز به انجام این تزریق دارند.

نحوه انجام تزریق کورتون به بینی

این دارو در حجم و غلظت های مختلفی وجود دارد. برای تزریق این پروسه برای بار اول معمولا از غلظت 10 سی سی استفاده می شود. ابتدا با استفاده از لیدوکایین ناحیه مورد نظر را بی حس می کنند تا بیمار درد زیادی را در هنگام تزریق احساس نکند ، بعد از آن به نحوی که غلظت تریامسینولون در 10 سی سی حفظ شود آن را با انسولین 1 تا 2.5 سی سی ترکیب می کنند و سپس در عمق پوست و ناحیه مورد نظر تزریق انجام می شود. لازم است حتما این تزریق در لایه مناسبی از سطح پوست و با غلظت صحیح انجام شود. بدین ترتیب از تغییر رنگ موضعی و نازک شدن پوست جلوگیری می شود.

آمپول کورتون به کدام ناحیه از بینی تزریق می شود ؟

این تزریق در ناحیه ای که دچار بیشترین التهاب و تورم بعد از جراحی شده ایجاد می شود. معمولا نوک بینی یا ناحیه سوپرا تیپ دارای بیشترین مقدار تورم بوده و تزریق در این ناحیه انجام می شود. مقدار متورم شدن بینی بعد از جراحی به روش جراحی ، جنس پوست و سن متقاضی بستگی دارد ، بیمارانی که از بزرگی نوک بینی و بالای آن بعد از جراحی بینی ، رنج می برند ، اغلب با تزریق کورتون به دماغ ، نتیجه خوبی دریافت می کنند. تزریق این دارو موجب بهبود بینی و زیباتر شدن ظاهر آن می شود.

 

تزریق کورتون به بینی - دکتر رومیانی

 

عوارض تزریق کورتون به بینی

خوب است بدانید تزریق کورتون ها در بدن دو نقش مثبت و منفی دارد. نقش مثبت آن کاهش تورم و التهاب بافت های بینی است و نقش منفی آن تضعیف سیستم ایمنی بدن می باشد. از عوارض تزریق کورتون در بدن به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 • تزریق این ماده موجب کاهش جذب کلسیم در بدن می شود.
 • از رسوب کلسیم در استخوان ها و همچنین استخوان سازی جلوگیری می کند.
 • موجب افزایش اشتها می شود.
 • سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و مقاومت بدن را در برابر انواع عفونت ها کاهش می دهد.
 • در صورت استفاده مداوم از کورتون ، امکان تحلیل رفتن عضلات وجود خواهد داشت.
 • موجب مشکلات چشمی مثل بروز آب مروارید و یا کاهش بینایی می شود.

آیا بعد از تزریق کورتون به بینی باید چسب زد ؟

برای این منظور پیشنهاد می شود حتما با دکتر عمل بینی خود مشورت نمایید. اما به صورت کلی توصیه می شود به مدت 2 هفته بعد از تزریق کورتون به بینی از چسب بینی استفاده کنید این کار به کاهش تورم و التهاب بینی بیشتر کمک می کند.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون

 • بهتر است بعد از تزریق کورتون به بینی به مدت یک هفته از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن خودداری نمایید. انجام فعالیت های ورزشی ، فشار خون را افزایش می دهد و این عمل می تواند منجر به فشار آوردن به بینی و عروق آن شود و به بافت های بینی صدمه وارد کند.
 • برای 2 هفته از مصرف داروی رقیق کننده خون پرهیز نمایید.
 • می توانید از کمپرس یخ برای کاهش تورم و پیشگیری از کبودی ها استفاده نمایید. دقت داشته باید تا کمپرس را به صورت مستقیم روی بینی خود قرار ندهید ؛ زیرا بافت بینی حساس بوده و به همین علت نباید آن را تحریک نمود.
 • از لمس کردن و دستکاری کردن بینی خود اجتناب کنید.
 • از خم کردن و پایین آوردن سر به صورت طولانی مدت باید خودداری شود ؛ زیرا این عمل موجب افزایش فشار خون و ایجاد فشار به عروق بینی شده و می تواند خونریزی ایجاد کند.

تزریق کورتون به بینی بعد از یک سال

بعد از گذشت یک سال بخش زیادی از تورم بینی کاهش پیدا می کند با این وجود در صورتی که احساس می کنید بینی شما همچنان متورم است ، می توانید به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت لزوم و با انجام معاینات لازم ، تزریق کورتون به بینی بعد از یک سال انجام شود. هیچ گاه برای انجام این تزریق به دکتر خود اصرار نکنید ؛ زیرا او بیشتر از هر شخصی بر صلاحیت و زمان تزریق این دارو آگاه است. در مواردی که افراد عمل بینی ترمیمی انجام داده اند ، ممکن است به دلیل دستکاری مجدد بافت های بینی ، روند بهبودی و ترمیم زخم ها به کندی پیش برود ، در چنین شرایطی برای کمک به تسریع بهبودی نیز با صلاحدید پزشک می توان تزریق کورتون را انجام داد.

تزریق کورتون به بینی گوشتی

همانطور که در این مقاله شرح داده شد ، بیشترین تاثیر داروی استروئیدی بر روی بینی های گوشتی می باشد. به همین دلیل افرادی که بینی گوشتی دارند در صورتی که تورم بینی آن ها برطرف نشد و یا نگران اسکار ناشی از جراحی بودند ، می توانند به پزشک مراجعه کنند تا تزریق کورتون برای آن ها انجام شود.

چه مدت بعد از تزریق کردن کورتون به بینی ورم آن می خوابد ؟

حدود یک هفته زمان می برد تا میزان اثرگذاری تزریق کورتون به بینی مشخص شود. بعد از انجام این تزریق ، یک جلسه معاینه توسط پزشک برای شما مشخص می شود تا در طول آن جلسه به میزان اثرگذاری و تغییرات بینی پرداخته شود.

هزینه آمپول کورتون و تزریق آن به دماغ چقدر است ؟

هزینه ای که برای برطرف کردن مشکلات بینی خود با تزریق کورتون باید بپردازید ، بستگی به میزان تورم بینی و تعداد دفعات تزریق این ماده دارد. داروی کورتون هزینه بالایی ندارد تنها نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که حتما این تزریق را توسط پزشک خودتان انجام دهید ؛ زیرا اگر دوز مناسبی از دارو در لایه پوست تزریق نشود ، عوارض مختلفی را ایجاد می کند ؛ بنابراین باید گفت تزریق این ماده به مهارت و دقت بالایی نیازمند می باشد.

انواع استروئیدها برای تزریق به بینی بعد از جراحی

وقتی عبارت تزریق استروئید به گوش می خورد در ابتدا تصویر یک ورزش کار حرفه ای یا یک بدن ساز در ذهن شکل می گیرد و اینگونه تصور می شود که این محصول تنها در حوزه ورزشی مورد استفاده واقع می شود ولی باید بگوییم که استروئیدها دارای انواع مختلف بوده و برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین نوع تزریق استروئید استفاده شده در حوزه رینوپلاستی و جراحی بینی ترمیمی، کورتیزون می باشد. بسیاری از افراد در خصوص کورتیزون و توانایی آن برای کاهش التهاب، ورم و درد عمومی شنیده اند.
نوع دیگری از استروئید که برای جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد تریامسینولون ( کنالوگ ) می باشد که یک استروئید سنتزی بوده و به کاهش التهاب کمک می کند. یک حقیقت جالب توجه درباره این استروئید این است که مقدار تزریق شده از آن، بر حسب مقدار بافت اسکار شکل گرفته و مقدار ورم ایجاد شده در هر بیمار، متفاوت می باشد. این بدان معنی است که دوز مورد نیاز برای تزریق در بیماران مختلف، متفاوت بوده و در نتیجه روند انتخاب دوز مورد نیاز برای هر بیمار به یک روند کاملاً شخصی و اختصاصی تبدیل می شود.

آیا تزریق کورتون به بینی باعث شکل دهی دماغ می شود؟

شاخصه اصلی استفاده از تزریق استروئید به بینی در فرایند شکل دهی به این اندام، کاهش ورم می باشد. زمانی که تحت جراحی بینی قرار می گیرید بدون شک بعد از جراحی ورم به صورت اِدم شکل می گیرد. تزریق کورتون با دو هدف سرعت بخشیدن به پروسه بهبود برای دستیابی سریع تر به نتیجه نهایی انجام می شود. هدف دیگر، بمنظور پیشگیری از ایجاد بافت اسکار یا از بین بردن بافت اسکار ایجاد شده انجام می شود. به طور کلی، صرفنظر از دلیل تزریق کورتون، یک هدف کلی و اصلی یعنی خلق یک بینی زیبا و چشم نواز و شکل دوست داشتنی و مطلوب بینی برای بیمار که از همان ابتدای جراحی مورد تمرکز بوده است، دنبال می شود.

تعداد دفعات تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

یکی از درخواست های پر تکرار بیماران بعد از تزریق اولین دوز کورتون به بینی و مشاهده عدم کاهش تورم این است که به بینی خود مجددا کورتون تزریق کنند. در خصوص تعداد دفعاتی که می توان از کورتون استفاده کرد باید بگویم که همه چیز بستگی به شرایط فردی شما دارد. برخی از افراد بعد از جراحی اولیه برای کاهش تورم و همچنین تورم و التهابات و اسکار باید چندین واحد کورتون تزریق کنند در حالی که در برخی دیگر این چنین نبوده و نیازی به استفاده از این دارو ها نیست.

از همین رو پزشکان توصیه می کنند پیش از اقدام به انجام کاری صبر کنید و اجازه دهید زمان کار خود را انجام دهد تا معلوم شود که آیا نیاز به انجام سایر روش های درمانی است یا خیر. معمولا دفعات تزریق کورتون به بینی در فواصل زمانی 4 الی 6 هفته انجام می شود. وجود این فاصله زمانی اجازه می دهد تا بینی ریکاوری خود را انجام دهد و فرم و شکل خود دست یابد.

تاثیرگذاری کورتون چه زمان آغاز می شود؟

بیشتر بیماران ظرف گذشت 2 هفته از پروسه تزریق کورتون به بینی شاهده نتایج و اثر گذاری های آن می باشند. تئوری های زیادی در خصوص علل تشکیل اسکار وجود دارد که برخی از آنان نشان می دهند که تشکیل اسکار اضافی ، ماحصل شکل گیری کلاژن اضافی به وسیله فیبروبلاست ها ، نوعی سلول که داخل بدن وجود دارد ، می باشد. یک فاکتور رشد می تواند این ماده را تحریک برای تولید کلاژن اضافی کند. کوتون ، تولید کلاژن و شکل گیری فیبروبلاست ها را متوقف کرده یا روند تولید آن ها را بسیار آهسته و کند می کند. از همین رو استفاده زیاد از کورتون به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با دکتر